Forumteams.com !

Tam Versiyon: Google Search Console Site Ekleme
Şu Anda Arşiv Modunu Görüntülemektesiniz. Tam Versiyonu Görüntülemek İçin Buraya Tıklayınız.
Google Search Console Site Ekleme

Search Console, Google tarafından kullanıma sunulmuş ücretsiz bir webmaster aracıdır. Search Console aracını kullanarak, sitenizin yazılımındaki hataları, sitenizden verilen bağlantıları, sitenize gelen bağlantıları, Google arama sonuçlarında hangi kelimelerde kaçıncı sırada yer aldığını, mobil uyumluluğunu, Google tarafından yapılan taramalarda tespit edilen hataları ve çözüm yollarını bulabilirsiniz.

Search Console’a sitenizi ekleyerek, yukarı belirtilen özellikler ile SEO çalışmalarını daha sağlıklı bir şekilde yürütebilirsiniz. Bu aracı kullanabilmeniz için sitenizi Search Console’a eklemeniz ve sonrasında Google’ın sunmuş olduğu doğrulama adımlarından birini kullanarak, sitenizi doğrulamanız gerekmektedir.

cPanel İle Google Search Console Doğrulaması

Adım 1 – Google Search Console

Google arama motoruna Search Console yazarak ilk çıkan siteye giriş yapınız.  veya ben aşağıda linkini veriyorum

Google Search console İçin Tıkla

Siteye girdikten somra Şimdi Başla butonu ile işlemlere başlayınız.

[Resim: googlesearchconsole-1024x529.jpg.webp]

Adım 2 – Mülk Ekle

Ekleme ekranı açıldığında sol bölüme domain adı yazınız ve Devam butonuna tıklayınız.

[Resim: 48dolQ.png]

Adım 3 – Domain Doğrulaması

Doğrulama sağlanabilmesi için verilen TXT kaydını kopyalayınız.

[Resim: SjZiMW.png]

Adım 4 – cPanel Zone Editor

cPanel’e ulaşarak Zone Editor sekmesine giriş yapınız.

[Resim: googlesearchconsole3-1024x789.jpg.webp]

Adım 5 – DNS Yönetim

İşlem yapacağınız domainin Yönet butonuna tıklayınız.

[Resim: 8vlXSX.png]

Add Record/Yeni Kayıt butonuna tıklayınız.

[Resim: P5al0o.png]

Adım 7 – TXT Ekle

Add Record / Ekle butonuna tıklayınız.

Adım 8 – Doğrulama Tamamlandı

DNS kaydını ekledikten sonra search console tarafından Doğrula butonuna tıklayınız. Doğrulama tamamlandı.
[Resim: googlesearchconsole7.jpg.webp]