Konu Sahibi: Engin, Kategori: Donanım / Teknik Destek, Mesajlar: 0 , Okunma: 17

12. Nesil İşlemciler Nasıl Çalışır?

#1
12. Nesil CPU'lar Nasıl Çalışır?
12. Nesil Intel® Core™ CPU'lar, çalışma ve oyun tarzınıza uyum sağlar. Oyun oynarken işlemci, arka plan görevlerinin kesintiye uğramasını veya yüksek performanslı çekirdeklerin kullanılmasını önler. Çalışırken zorlu uygulamalar kullandığınız sırada sistem düzeyinde daha sorunsuz deneyim sağlar.

12. Nesil CPU'lar, iki tür çekirdeği tek bir işlemci kalıbında bir araya getirir: performans çekirdekleri (P-çekirdekler) ve verimlilik çekirdekleri (E-çekirdekler).

Performans çekirdekleri şu özelliklere sahiptir:
 • Verimliliği korurken ham hız sağlamak üzere tasarlanmış, fiziksel olarak daha büyük ve yüksek performanslı çekirdeklerdir.
 • Düşük gecikmeli tek iş parçacıklı performans ve yapay zeka iş yükleri için optimize edilmiştir.
 • Hyper-threading (çoklu işleme) özelliğine sahiptir veya aynı anda iki yazılım iş parçacığı çalıştırabilir.
 • ISO frekansında çok çeşitli iş yüklerinde 11. Nesil Intel® Core™ CPU'lara kıyasla ortalama %19 daha iyi performans gösterdiği ölçülmüştür.

Verimlilik çekirdekleri:
 • Fiziksel olarak daha küçük olduğundan bir P-çekirdeğin kapladığı fiziksel alana birden fazla E-çekirdek sığabilir.
 • Watt başına çok çekirdekli performans için optimize edilmiştir. Bu sayede, ölçeklenebilir çoklu iş parçacığı performansı sunar ve arka plan görevlerinin verimli bir şekilde aktarılmasını sağlar.
 • Tek yazılım iş parçacığı yürütebilir.
 • Tek bir Skylake çekirdek ile aynı güçte çalışırken %40 daha fazla performans sunabilir.

Intel® Thread Director nedir?

Intel® Thread Director, arka planda 12. Nesil performansını en üst düzeye çıkaran mükemmel bir teknolojidir.

P-çekirdeklerin ve E-çekirdeklerin birlikte çalışmasını sağlamak için tasarlanmış, optimum görev planlamaya yönelik bir donanım çözümüdür. İş parçacıklarını çekirdeklere belirli kurallara göre atamak yerine ısı ve güç kapasitesi gibi farklı iş yüklerine ve koşullara uyum sağlar.

Intel® Thread Director, işletim sisteminin akıllı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Böylece oyun oynarken, oyun sırasında canlı yayına geçtiğinizde, içerik üretirken veya genel üretkenlik görevleri yürütürken performans kazanımları sağlayabilirsiniz.

[Resim: s7-a01-01-21adl-chip-dual-angles-origina...0.1080.jpg]

Nasıl işlediğini anlatalım:
 • Her iş parçacığı ve her çekirdeğin durumuyla birlikte çalışma zamanı komutlarını nano saniyelik hassasiyetle izler.
 • Her iş yükü için duruma bağlı karar verebilmek için işletim sistemine çalışma zamanı geri bildirimi sunar.
 • Sistemin Termal Tasarım Noktası'na (TDP) uygun olarak çalışma koşulları ve güç ayarlarına göre yapacağı işlemleri dinamik olarak uyarlar.
 • Kullanıcı müdahalesine gerek kalmadan kılavuzluk sağlar, böylece geliştiricilerin mevcut kodu yeniden yazması gerekmez.
 • Intel® Thread Director, her iş yükünün sınıfını belirleyerek ve enerji ve çekirdek puanlama mekanizmasını kullanarak işletim sisteminin, iş parçacıklarını performans ve verimlilik açısından en iyi çekirdeğe atamasına yardımcı olur.

Turbo Boost Max Teknolojisi 3.0, 12. Nesil Teknolojiyi Nasıl Etkiler?

Intel® Turbo Boost Max Teknolojisi 3.0, hafif iş parçacıklı performansı daha ileriye taşır. Üretim süreçleri esnasındaki kalıp farklılıklarından dolayı bazı çekirdekler diğerlerinden daha hızlıdır (daha yüksek performans ve daha düşük voltajı destekler); bazı P-çekirdeklerin performansı diğerlerinden daha yüksek olabilir.

Turbo Boost Max 3.0, işlemcideki en iyi P-çekirdekleri belirleyerek ve işi bu çekirdeklere yönlendirerek farklılıklardan avantaj sağlar. Bu da voltajı yükseltmeden performansı artırır. Böylece CPU'nun belirli teknik özellikler dahilinde çalışmasını sağlar.

12. Nesil Intel® Core™ platform, bellek konusunda size önemli bir seçenek sunar: DDR4 mü DDR5 RAM mi?

DDR5, RAM için yeni nesil teknik özellikler sunar. Mevcut standart olan DDR4'e kıyasla hız ve verimlilik açısından birçok iyileştirme sunar.
 • İki kat fazla patlama uzunluğu (döngü başına okunabilen bit sayısı) sayesinde daha yüksek bant genişliği kitleri sağlar.
 • 12. Nesil; DDR5 için 4800 MHz ve DDR4 için 3200 MHz hızları destekler.
 • DDR5, modül başına 128 GB'a kadar RAM kapasiteleri sağlarken DDR4, yalnızca 32 GB'a olanak sağlar.
 • DDR5, bellek bankası gruplarının sayısını iki katına çıkarır ve grupların yenileme hızlarını artırır.

DDR4 ve DDR5 modüllerin her ikisinde de 288 pim olsa da düzenlerinin farklı olması, aynı DIMM yuvalarına yerleştirilemeyecekleri anlamına gelir.

12. Nesil Intel® Core™ CPU ile denenmiş ve test edilmiş DDR4 RAM'li veya yeni DDR5 çubuklu bir sistem oluşturma seçeneği sunar. Şimdilik DDR4 kullanmayı seçmiş olsanız bile 12. Nesil Intel® Core™ işlemci sayesinde gelecekte teknoloji daha da geliştiğinde ve DDR5 kitlerinin hızı ve kapasitesi iyileştiğinde DDR5'e yükseltme imkanınız vardır.

Tüm 12. Nesil masaüstü bilgisayar CPU'larda çarpan kilitsiz bellek desteği sunulur, böylece RAM'inizin performansında daha fazla ince ayar yapma imkanınız vardır. Belleğinizde kolayca hız aşırtma yapmak ve davranışı ayarlamak veözel yeni profiller oluşturmak için Intel® Extreme Memory Profile 3.0 (XMP 3.0) üzerinde DDR5 profillerini kullanın.

PCIe 5.0 Nedir?

12. Nesil Intel® Core™ CPU'lar, sektörün PCIe 5.0'a geçişinde öncü olmuştur. PCIe 5.0, 4.0'a göre bant genişliğini iki katına çıkarır, böylece sisteminiz yeni nesil SSD'ler ve harici GPU'lar için hazır olacaktır.

PCIe; anakartınıza grafik kartları, SSD'ler ve diğer çevre birimleri bağlamak için kullanılan yüksek bant genişlikli veri genişletme yoludur. PCIe'nin her yeni nesli iş hacmini iki katına çıkarır. PCIe 5.0 ile 32 GT/sn maksimum teorik veri aktarım hızı sağlanır.

12. Nesil PCIe 5.0 teknolojisinin avantajları şunlardır:
 • PCIe 4.0 ve 3.0 cihazlar için geriye dönük tam uyumluluk.
 • 4.0'a göre iki kat bant genişliği ve 3.0'a göre dört kat bant genişliği.
 • 16 adede kadar CPU PCIe 5.0 şeridi ve 4 adede kadar CPU PCIe 4.0 şeridi.

Intel 7 Nedir?
Intel 7, 12. Nesil Intel® Core™ CPU'ların üst düzey performansının arkasındaki gelişmiş üretim sürecidir.

Önceden Gelişmiş SuperFin olarak adlandırılan Intel 7 teknolojisi, daha önceki teknoloji olan 10nm SuperFin'e göre watt başına transistör performansında yaklaşık %10-15 iyileşme sağlar.

Performans kazanımının arkasında ne vardır? FinFET transistör düzeyi optimizasyonları ve üç temel yenilik:
 • Yeni nesil ve düşük dirençli malzemeler sayesinde ultra hızlı elektronlar.
 • Yeni yüksek yoğunluklu modelleme teknikleri ve modernleştirilmiş yapılar sayesinde gelişmiş enerji kontrolü.
 • En son teknoloji güç kaynağı, üstün yönlendirme ve yüksek metal yığını.

12. Nesil Hız Aşırtmayı Nasıl Değiştirdi?

12. Nesil Intel® Core™ CPU'ların dinamik mimarisi, kullanıcılara çarpan kilitsiz işlemcilerde gelişmiş ayar seçenekleri sunar. Örneğin, hem P-çekirdekler hem de E-çekirdekler için ayrı hız aşırtma kontrolleri sayesinde çekirdek davranışını kendine göre ayarlayabilirsiniz.

Makinenizden en iyi şekilde yararlanmak için Intel hız aşırtma araçlarının en yeni sürümlerini kullanın:

 1. Intel® Extreme Tuning Utility (Intel® XTU), deneyimli hız aşırtma kullanıcıları için gelişmiş bir araç seti sunar ve artık ayrıntılı bir performans ölçümü aracı da sunmaktadır.
 2. Intel® Performance Maximizer (IPM), işlemcinizin kendine özgü performans DNA'sını analiz ettikten sonra otomatik hız aşırtma yapar.
 3. Intel® Extreme Memory Profile (XMP3.0) profilleri, DDR5 veya DDR4 RAM'de kolayca hız aşırtma yapmanıza yardımcı olur.

12. Nesil Hangi Yenilikleri Sunar?

İki mikro mimariyi tek bir kalıpta bir araya getiren 12. Nesil Intel® Core™ CPU'lar, önceki nesle kıyasla performans gelişmesi sağlar. Intel® Thread Director sayesinde işlemci, işleri P-çekirdekler ve E-çekirdekler arasında akıllı bir şekilde paylaştırır. Bu teknolojiler sayesinde, en güçlü çekirdekleriniz arka planda yürütülen görevlerle ilgilenmeyeceği için hem oyun deneyimi hem de verimlilik geliştirilir.

Dinamik mimarisine ek olarak 12. Nesil, DDR5 RAM desteği ve PCIe 5.0 teknolojisi gibi birçok platform iyileştirmesi sunar. 12. Nesil sistem yalnızca şu an için en yeni performans sunmakla kalmaz, aynı zamanda yakın gelecekte piyasaya sunulacak en hızlı cihazlara uygun bir platform da sunar.


Kaynak: Linkleri Görebilmeniz İçin Sitemize Ücretsiz Olarak Üye Olmanız veya Giriş Yapmanız Gerekmektedir.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Oyun Bilgisayarı Nasıl Kurulur? Engin 4 119 28-05-2022 Saat 11:51
Son Yorum: Soulfly
Bilgisayarınız İçin Uygun Güç Kaynağı Nasıl Seçilir Engin 0 67 21-03-2022 Saat 17:55
Son Yorum: Engin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams