Konu Sahibi: şenol, Kategori: Nedir Ne Değildir?, Mesajlar: 0 , Okunma: 22

5651 Sayılı Kanun Nedir?

#1
Döküman 
5651 Sayılı Yasa Nedir? Bu Kanunda Hangi Konularda Düzenleme Yapılmıştır?

Günlük yaşantımızda aslında bu kanunun içeriği ile sıkça karşılaşmaktayız.

Yemek yerken oturduğumuz bir cafede, menülerin bir köşesinde veya cafenin bir köşesinde “Wi-Fi vardır” şeklinde ibarelerle karşılaşıyoruz. Bu ücretsiz internet paylaşımını göstermektedir.

Ya da tatil için gittiğimiz bir otelde broşürlerde yine internet kullanımı ile ilgili bilgilere rastladığımızı görmekteyiz. İnternet paylaşımının genelde şifreli kablosuz ağlar yardımıyla yapıldığını görmekteyiz.

Bütün bu internet hizmetleri 5651 sayılı kanun kapsamında kalmaktadır.

Peki, 5651 sayılı kanun nedir?

İnternet yolu ile içerik, yer, erişim ve toplu kullanım sağlayıcılarının yükümlülükleri ve sorumlulukları ile bu yolla işlenen suçlara ilişkin usul ve esasları düzenleyen kanundur.

Resmi Gazete’de yayımlanan (23 Mayıs 2007) 5651 sayılı “İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi Ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun” ile alışveriş merkezi, oteller, cafeler gibi internet sağlayıcılarının kontrol ve düzen içerisinde hareket etmelerini sağlamak maksadıyla oluşturulmuştur.

5651 Sayılı Yasada Ne Gibi Yükümlülükler Getirilmiştir?

İlgili kanunda birtakım birimlere bazı yükümlülük ve sorumluluklar getirilmiştir. Öncelikle 5651 sayılı yasa kapsamında belirtilen birimlere ilişkin açıklama yapmak gerekiyor. Bu birimler şunlardır.

Erişim Sağlayıcılar : Gerçek veya tüzel kişi olabilir. Kullanıcılarına internet ortamına erişim imkânı veren kişi.

Toplu kullanım sağlayıcı : Kişilere belli bir sürede ve yerde interneti kullanmak için ortam sağlayanlar.

Yer Sağlayıcı : Hizmet ve içerikleri içeren sistemleri işleten veya sağlayan tüzel veya gerçek kişiler

İçerik sağlayıcı : İnternet ortamı üzerinden kullanıcı kişilere sunulan her türlü veri veya bilgiyi üreten, bunu sağlayan ya da değiştiren kişi.

Yasada belirttiğimiz birimlere ilişkin yükümlülükler maddeler halinde belirtilmiştir. Öncelikli getirilen yükümlülük “bilgilendirme” yükümlülüğüdür. İlgili yasanın 3. maddesine göre; internet sağlayıcılarının kendilerine ait internet ortamında kullanıcılarının ulaşabilecekleri şekilde tanıtıcı bilgilerini bulundurmaları gereklidir.

Bunun dışında kanunda her birim için farklı yükümlülük ve sorumluluklara yer verilmiştir. İçerik sağlayıcının, internet ortamında sunmuş olduğu her içerikten bizzat sorumluluğu söz konusu iken yer sağlayıcının hizmetlere ilişkin trafik bilgilerini yönetmelikte belirlenen süre boyunca saklama, bilgilerin bütünlüğünü, doğruluğunu ve gizliliğini sağlama yükümlülüğü vardır.

5651 sayılı yasa kapsamında belirtilen usul ve esasların titizlikle yerine getirilmesi internet sağlayıcılarının bu sebeple karşılaşacakları sorunları en aza indirgeyecektir.
Forum İmzasıFikrin rütbesi yoktur.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Solucan Gübresi Nedir ? Joker’s Grin 2 24 12-06-2022 Saat 13:10
Son Yorum: şenol
Pazar Araştırması Nedir ? Joker’s Grin 1 5 11-06-2022 Saat 13:21
Son Yorum: KrALiÇe
Sirke Ile Şarap Arasındaki Fark Nedir? SteLLase 4 82 04-05-2022 Saat 22:53
Son Yorum: byking
No Pain No Gain Türkçe Anlamı Nedir? uzman 2 55 05-04-2022 Saat 22:39
Son Yorum: Joker’s Grin
MASAK Nedir? Gece 0 52 25-02-2022 Saat 11:32
Son Yorum: Gece

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams