Ana İçeriğe >Geç

ForumTeams

Araçlarda Periyodik Bakım Yaptırılmazsa Ne Olur?

30-07-2020 Saat 21:50
#1
Çevrimdışı
Aracınıza Periyodik Bakım Yaptırılmazsa Neler Olur?

aracınızın markası ya da modeli ne olursa olsun mutlaka bakıma ihtiyacı vardır. Sağlığımıza nasıl dikkat ediyor rutin kontrollerimizi yaptırıyorsak aracımızın da periyodik bakım işlemlerini aksatmamamız gerekir. Peki periyodik bakım yaptırılmazsa ne olur?

Aracın ve araç parçalarının belli bir ömrü vardır. Bu süre dolduğunda yeni bir parça ile değişim yapılması gerekir. Bunu görebilmek için de aracın bakımdan geçirilmesi gerekir.

Kimi zaman aracın verdiği tepkilerden bir sorun olduğu anlaşılabilir. Fakat ani bir arızalanma ve bu arızalanmanın yol açacağı kazadan dolayı yaşanacak maddi ve manevi kayıplar çok fazla olabilir. Dolayısı ile genellikle 10 bin km’de bir aracın uzman bir araç servisine gösterilmesi gerekir.

Konunun öneminden dolayı araç muayene işlemi de ülkemizde zorunlu tutulmuştur. Belli zaman dilimlerinde araçlar muayeneden geçirilirler. Bu işlem sayesinde muayeneden geçen ve geçemeyen araçlar ortaya çıkar.

Periyodik Bakım Yaptırılmazsa Neler Olur?

  • Arabalarda periyodik bakım yaptırılmazsa aracın ömrü kısalır. Daha kısa sürede bozulan araç görevini tam olarak yerine getirmemeye başlar. Büyük bütçelerle aldığınız aracınızı yeterli süre kullanamazsınız.
  • Görevini yapamayan araç ve araç parçaları trafikte hem sizin hem de diğer sürücüler için tehlike oluşturur.
  • Araba periyodik bakımı yapılmadığında aracın performansı düşer, ihtiyaçlarını tam anlamı ile yapamaz duruma gelir.
  • Periyodik bakım yaptırılmazsa ortaya çıkan başka bir olumsuz özellik ise yakıt tüketiminin fazla olmasıdır. Araç sahiplerinin en fazla dikkat ettiği nokta aracın ne kadar yakıt harcadığıdır. Yakıt tüketimi fazla olan bakımsız aracın bütçenize vereceği zararlar da oldukça fazla olacaktır.
  • Periyodik bakımı yaptırılmayan araçların durumu araç muayenesinde ortaya çıkar. Muayeneden geçemeyen araçlar ise trafiğe çıkamaz.
  • Araçtan kaynaklanan kazalar oldukça artmaya başlar. Büyük boyutlu hasarlara yol açabilen bu durum, can kayıplarına da neden olabilir.
şenol
Google Reklamları

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Task