Konu Sahibi: BegonviL, Kategori: Hayvanlar Alemi, Mesajlar: 1 , Okunma: 177

Atlas Ayısı Ve Özellikleri

#1
Döküman 
Atlas Ayısı ve Özellikleri
[Resim: gSZfuU.jpg]

Atlas ayısı veya Afrika ayısı Kuzey Afrika'da yaşamış, günümüzde soyu tükenmiş olan boz ayı türü. Bu tür ilk olarak, İspanya'dan Afrika'ya giden Romalılar tarafından keşfedilmiştir.

Hakkında
Atlas ayısı, modern zamanlara kadar ayakta kalan tek yerli ayıydı. Bir dönem, Atlas Dağları'nda ve komşu bölgelerde, Fas'tan Libya'ya kadar yaşayan türün soyunun tükendiği düşünülüyor. Atlas ayıları genel olarak kahverengimsi siyah renkteydi. Kürkleri 4-5 inç (102-127 mm) uzunluğunda ve pençeleri Amerikan kara ayısı'nınkinden daha kısa ancak daha kalındı. Atlas ayılarının 2,7 m uzunluğunda ve 450 kilo ağırlığında oldukları bilinmektedir. Bilinene göre bu ayılar kökler, meşe palamudu ve fındıklarla beslenirlerdi.

Kökeni
Atlas ayısının gerçekte nereden geldiği bilinmemektedir; genetik çalışmalar onu herhangi bir boz ayı türü ile ilişkilendiremedi, ancak kutup ayısı ile zayıf ama önemli Mitokondriyal DNA bağlantıları tespit edildi.

Ekoloji
Atlas ayısının ekolojisinin diğer kahverengi ayıların ekolojisine benzer olduğu varsayılmaktadır. Simpatri yırtıcılar arasında Afrika parsı ve Nübye aslanı ile bağdaştırılır.

Nesil tükenmesi
Atlas ayısının soyunun tükenmesi kısmen Roma İmparatorluğu dönemine atfedilebilir; imparatorluk Kuzey Afrika'ya kadar genişledikçe, Romalılar, Atlas ayısını ve diğer birçok hayvan türünü yoğun bir şekilde avladı, yakaladı ve onları spor oyunlarında kullandı. Bu durum yüzyıllar boyunca devam etti, bu süre zarfında gladyatörlere, aslanlara, kaplanlara ve diğer hayvanlara karşı savaşlarda binlerce ayı kullanıldı. Arenada ki saldırganlıklarını arttırmak için acımasızca tedavi edildiler, genellikle aç bırakılarak yetersiz beslendiler. Roma halkının etkinlikleri Atlas ayısının neslinin tükenmesinde büyük rol oynadığı söylenebilir.
Bul
Cevapla
#2
Atlas ayısı veya Afrika ayısı Kuzey Afrika'da yaşamış, günümüzde soyu tükenmiş olan boz ayı türüdür.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Mavi Ayaklı Sümsük Kuşu Özellikleri Engin 1 63 07-05-2022 Saat 19:47
Son Yorum: Damla
Kedi özellikleri, Kedilerin özellikleri Nelerdir? BegonviL 2 148 13-11-2021 Saat 12:48
Son Yorum: Gece
Afrika Yaban Eşeği Ve Özellikleri Damla 1 60 27-10-2021 Saat 20:28
Son Yorum: uzman
Aguti Hayvanı Ve Özellikleri Damla 0 56 24-10-2021 Saat 20:15
Son Yorum: Damla
Solucanlar Özellikleri Çeşitleri Nedir SteLLase 2 72 30-08-2021 Saat 18:15
Son Yorum: Limon

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams