Konu Sahibi: Joker’s Grin, Kategori: Anne ve Çocuk, Mesajlar: 0 , Okunma: 186

Büyüme Ve Gelişme Geriliği Nasıl Tedavi Edilir?

#1
Döküman 
Büyüme ve gelişme geriliği, bir çocuğun aynı yaş ve cinsiyetteki diğer çocuklara göre boy ve kilo değerlerinin standart değerlerin altında kalması durumudur.

Büyüme geriliğinin en önemli nedenlerinden birisi çocuğun yetersiz ya da yanlış beslenmesidir. Büyüme geriliği tanısı konulmuş çocuklarda tedaviye uyum süreci oldukça kritiktir. Çocuk doktorunuzun yönlendirmesine uygun olarak, kararlı ve devamlı bir beslenme tedavisiyle çocuklarda büyüme ve gelişme geriliği tedavi edilebilir. Büyüme geriliği tedavi sürecinde dikkat etmeniz gerekenler

- Çocuğunuzun gelişimini ergenlik dönemine kadar takip ederek, boy ve kilosunun yaşıtlarına göre nasıl ilerlediğini gözlemleyin. Persentil (büyüme takip çizelgeleri) yardımı ile %10 kritik değer ve altındaki durumlarda muhakkak çocuk doktorunuza başvurun.

- Çocuğunuza büyüme geriliği tanısı koyuldu ise, çocuğunuzun büyüme ve gelişimini, boy ve kilo ölçümünü doktorunuzla aylık olarak takip edin. Bu takibi aile sağlık merkezinde ya da eczanede de yaptırabilirsiniz

- Doktorunuzun önerdiği beslenme ürününü mutlaka önerilen süre ve miktarda kullanmaya devam edin. Ancak düzenli kullanımda boy ve kilo gelişiminde etkisi olacağını unutmayın.

- Büyüme ve gelişme geriliğinin tekrarlama riski çok yüksektir. Büyüme ve gelişme geriliği tanısı almış olan çocuğunuzun, iyileştikten sonra bile 2 yıl boyunca doktor tarafından belli aralıklarla kontrol edilmesi gereklidir.

- Reçetenizi aylık olarak aile sağlığı merkezinden yeniletebileceğinizi unutmayın.

- Özel beslenme ürünlerinin çilek, çikolata, muz gibi çocukların damak tadına göre farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Reçete yenilerken doktorunuzdan bu çeşitler hakkında bilgi alabilirsiniz.

- Çocuğunuz zaman zaman bu uzman beslenme ürününü içmekte zorlanıyorsa sevdiği yemeklerin içine aromasız-sade bir uzman beslenme
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Hamilelikte Nasıl Kaliteli Beslenebilirsiniz? Damla 2 235 05-06-2021 Saat 16:56
Son Yorum: SteLLase
Bebek Ayakkabıları Nasıl Olmalıdır? BegonviL 0 166 17-04-2021 Saat 00:40
Son Yorum: BegonviL
Çocuklarda Büyüme Geriliği Nedir Ve Nasıl Anlaşılır? Joker’s Grin 1 266 12-02-2021 Saat 14:36
Son Yorum: Damla
Bebekler Diş Çıkarma Döneminde Nasıl Rahatlatılabilir? KrALiÇe 2 219 14-01-2021 Saat 16:17
Son Yorum: Damla

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams