Konu Sahibi: Engin, Kategori: Domain, Mesajlar: 0 , Okunma: 29

Domain Nasıl Sorgulanır?

#1
Domain adı seçilirken ince elenip sık dokunmalıdır. Seçeceğiniz isim kısa, işinizi birebir yansıtan, akılda kalıcı ve jenerik bir isim olmalıdır. Eğer bu 4 koşulu gez, göz, arpacık gibi aynı hizada yakalayabilirseniz hedef kitlenizi tam 12’den vurabilirsiniz. Bu yazıda domain sorgulama ile ilgili her detayı öğreneceksiniz. Seçeceğiniz alan adı işiniz ile ilgili anahtar kelimeyi içeriyorsa arama motorları sorgularında o kelimede daha ön plana çıkmanıza yardımcı olur.

Müsait domainler arasında en değerli uzantı olan com alan adı uzantısını seçmelisiniz. Eğer dolu ise net veya org alan adı uzantılarını tercih edebilirsiniz. Bu alan adı uzantılarının yanı sıra TR uzantılı domainleri de tercih edebilirsiniz. Bu alan adı uzantılarının bazıları belge gerektirir.

Domain hangi karakterlerden oluşabilir?
Alan adınızı alırken belirli ölçütlere uymak zorundasınız. Örneğin içinde sadece –(tire) karakteri, rakam ve İngilizce karakterler (a,b,c,d,e,f,g,h,i,j,k,l,m,n,o,p,q,r,s,t,u,v,w,x,y,z) bulunabilir. Başında ve sonunda – karakteri bulunamaz.

Domain en az kaç karakterden oluşabilir?
Alan adları en az 2 karakterden oluşabilir.

Domain en fazla kaç karakterden oluşabilir?
Alan adları en fazla 64 karaktere sahip olabilir.

Alan adım alınmış. Alan adı kime ait?
Alan adı fikriniz daha önce alınmış ise alan kişinin kim olduğunu öğrenmek çok basit. Bu işleme whois işlemi denir. Whois işleminde yapmanız gereken tek şey alan adınızı girip sorgula butonuna tıklamak. Whois aynı zamanda isim hakkı sorgulama şeklinde de tabir edilir.

Whois sorgusu yapmak için Linkleri Görebilmeniz İçin Sitemize Ücretsiz Olarak Üye Olmanız veya Giriş Yapmanız Gerekmektedir..

Kaynak: Linkleri Görebilmeniz İçin Sitemize Ücretsiz Olarak Üye Olmanız veya Giriş Yapmanız Gerekmektedir.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Domain Kayıt Transfer Kampanyası Gurkqn 0 93 27-10-2021 Saat 14:12
Son Yorum: Gurkqn

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams