ForumTeams

Kayıt Ol

Eczacılık Mesleği Ne İş Yapar?

Konu

Döküman #1
[Resim: eczac%C4%B1l%C4%B1k-b%C3%B6l%C3%BCm%C3%B...%C4%B1.jpg]

Programın Amacı: Eczacılık programının amacı, sentetik, yarı sentetik veya biyolojik kökenli ilaç ham maddelerinin elde edilmesi, fiziksel, kimyasal ve biyolojik özelliklerinin incelenmesi, değerlendirilmesi, kaliteli ilaç üretimi ve ilaçların saklanması, kullanılması gibi konularda eğitim yapmaktır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Eczacılık programında, başta kimya olmak üzere fizik, matematik ve biyoloji dersleri verilir. İlaç ham madde ve şekillerinin üretim tekniklerine ve kullanımlarına ilişkin lisans dersleri ise genellikle son iki yılda toplanmıştır. Eczacılık fakültelerinde dersler kuramsal ve uygulamalı olarak yürütülür. Öğrenciler uygulama derslerini fakülte laboratuvarlarında sürdürmekte ve eğitim süresi boyunca değişik yıllara dağılmış olarak eczane, hastane ve endüstride staj yapmaktadırlar. Eğitim süresi 5 yıldır.

Gereken Nitelikler: Eczacılık programına girebilmek ve bu fakültede başarılı olabilmek için normalin üstünde akademik yeteneğe ve bilimsel meraka sahip olmak, fen bilimlerine ve özellikle kimyaya ilgi duymak gerekir.

Mezunların Kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler: Eczacılık programını bitirenlere “”Eczacı”” unvanı verilir. Eczacı, sağlık hizmetleri grubundan bir meslek adamı, aynı zamanda bir ticaret adamıdır. Serbest eczacı olarak ilaç alıp satmak bir ticaret işidir. Ancak halka ve sağlık memurlarına ilaçların kaliteleri, nitelikleri hakkında bilgi verme ve tavsiyelerde bulunma işleri dolayısıyla eczacılık bir sağlık mesleğidir. Eczacılar reçetelerde doktorlarca istenen hazır ilaçları müşteriye satar, hazırlanması gerekli ilaçları hazırlar, reçetesiz satılan ilaçlar konusunda müşterileri uyarır. Eczacılar çalışmalarını laboratuar, eczane gibi ilaç kokularının yaygın olduğu kapalı yerlerde yürütme durumundadırlar. Bu nedenle eczacı olmak isteyen bir kimsenin bu çalışma ortamını dikkate alması yararlı olur. Bir eczacının ekonomi ve alım satım işlerine de ilgi duyması, çalışmalarında çok dikkatli ve titiz davranması, sorumluluk bilinci ile hareket etmesi gerekmektedir.

Çalışma Alanları: Eczacıların çoğunluğu kendilerine veya başkalarına ait eczanelerde, bir kısmı ise hastanelerin eczanelerinde sorumlu eczacı olarak, bazıları laboratuarlarda, ilaç endüstrisinde araştırmacı veya ilaç tanıtıcısı olarak çalışırlar, küçük bir kısmı ise eğitim ile uğraşırlar. Eczacılık fakültesi mezunlarının kamu kuruluşlarında iş bulma olanağı son yıllarda çok azalmış görünmektedir. Serbest eczacı olmak isteyenler için de eczane açacakları bölge ya da şehir önem kazanmaktadır. Büyük kentlerde ihtiyaçtan fazla eczane vardır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Döküman Arkeolog Nedir? Arkeolog Ne İş Yapar? şenol 3 93 01-10-2021 Saat 21:01 Son Yorum: KrALiÇe
Döküman Polislik Mesleği Nedir? Polisler Ne İş Yapar? Joker’s Grin 0 49 08-06-2021 Saat 13:16 Son Yorum: Joker’s Grin
  Jeoloji Mühendisliği Mesleği Damla 0 62 11-05-2021 Saat 13:59 Son Yorum: Damla
Döküman Endüstri Mühendisliği Mesleği Limon 0 62 09-04-2021 Saat 20:08 Son Yorum: Limon
Döküman Çocuk Gelişimi Mesleği Damla 0 99 16-03-2021 Saat 20:29 Son Yorum: Damla
Döküman Sosyolog Nedir, Ne İş Yapar? şenol 0 160 17-01-2021 Saat 16:26 Son Yorum: şenol

Google Reklamları