ForumTeams

Kayıt Ol

El Ve Ayak Bakımı İçin Öneriler

Konu

#1
El ve Ayak Bakımı İçin Öneriler

El ve ayak bakımı yapmak için en uygun zaman sıcak bir banyo sonrasıdır. Açılan gözenekler ve yumuşayan deri uyguladığınız bakım kremi kolayca emer ve etkili sonuçlar almanızı sağlar. El ve ayak tırnaklarınızı nemliyken cam bir törpü yardımıyla şekil verin. Uzun parmaklarınız varsa yuvarlak uçlu; kısa parmaklarınız varsa küt uçlu tırnak şeklini tercih edebilirsiniz.

El ve ayak bakımı yapmak için en uygun zaman sıcak bir banyo sonrasıdır. Açılan gözenekler ve yumuşayan deri uyguladığınız bakım kremi kolayca emer ve etkili sonuçlar almanızı sağlar.

El ve ayak tırnaklarınızı nemliyken cam bir törpü yardımıyla şekil verin. Uzun parmaklarınız varsa yuvarlak uçlu; kısa parmaklarınız varsa küt uçlu tırnak şeklini tercih edebilirsiniz.

Tırnak etlerinizi kesmek yeniden çıktıklarında kötü bir görüntü oluşturmalarına neden olur. Bu nedenle tırnak etlerinizi kesmek yerine yumuşatıcı bir krem sürerek geri doğru itin.

Tırnaklarınızı güçlendirmek için besleyici bakım yağlarını masaj yaparak sürün. Oje sürmeden önce bakım özelliği olan ürünleri kullanmak tırnaklarınızın kırılmasını ve sararmasını önler.

El ve ayaklarınızı mutlaka nemlendirici kremle kremleyin. Özellikle temizlik ve banyo sonrası kuruyan cildinizle beraber ve ayaklarınıza krem sürün.

Sertleşen topuklarınızı yumuşatmak istiyorsanız gece yatmadan önce bolca vazelin sürün. Pamuklu bir çorap giyerek uyuyun. Sabah uyandığınızda topuklarınızın yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Topuklarınızda çatlaklar varsa ayak törpüsü ve nane özlü ayak peelinglerini haftada bir kez kullanabilirsiniz. Çok kuru topuklar için her gün mutlaka nemlendirici krem sürmeye özen gösterin.

Ayak mantarına karşı koruma için temizliğe ve ayaklarınızı iyice kurulamaya özen gösterin. Aynı ayakkabı her gün giymeyin. Böylece hem ayakkabının içindeki nemin kurumasını ve hem de ömrünün uzamasını sağlarsanız.

Ayağınızda nasırların oluşmasını engellemek için kaliteli ayakkabılar tercih edin. Var olan nasırları gidermek için iyileştirici özelliği olan ayak nasır bantlarını kullanabilirsiniz. Nasırları kazımak ya da kesmek enfeksiyona neden olur ve ayak sağlığınızı tehlikeye atarsınız.
Yılda mutlaka 2 kez ayak sağlığı merkezlerine başvurun.

Batık Tırnak
Tırnak batması en sık ayak başparmağında görülen tırnağın yatağından farklı bir yol izleyerek yumuşak doku içinde ilerlemesi ile ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Batık tırnak birçok nedenlerden oluşur.
Bazen tırnak çok büyük olduğu için oluşur. Bazı kişilerin tırnakları kenarlarından kıvrılır ( Genetik veya Artrit'den kaynaklanır ) bu kişiler batık tırnak için adaydırlar. Travma, ayağı çarpmak veya ayağınızın üstüne basılması gibi şeyler tırnağı derinin içine batmasını sağlar. Sık koşmak, yanlış kesim, sıkı çorap, ya da dar sivri burunlu ayakkabılar tırnak batmasına yol açar. 

Hamilelikte ayak sağlığı çok öenmlidir, kilo alımına bağlı olarak ödem oluşumunda tırnak kanalları acı veren hal alır ve genelde doğum sonrası yanlış kesişmede dayalı olarak batık tırnakla karşılaşırız.

Tırnak batmasında genellikle ilk yakınma batmadan kaynaklanan acı ve giderek tırnağın uzaması sonucu batmanın artışına bağlı ağrıdır. Özellikle bu noktaya yapılan temaslarda ve zorlamalarda ağrı artar. Tırnak etin içine gömülürken çevresinde iltihap gelişebilir. 

Enfeksiyon gelişmiş batık tırnağa enfeksiyonun durumuna göre ya sistemik antibiyotik vererek, ya da iltihaplı bölgeyi temizleyerek tedavi etmek gerekir. Bunun için bir Podiatrist e başvurulmalıdır.

Podolog Banu Kurtuluş
El ve Ayak Sağlığı Bakım Uzmanı
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Yaz Makyajı Için En Kolay Ve Yapılabilir Tüyolar.. Limon 3 474 14-06-2021 Saat 18:45 Son Yorum: SteLLase
  Keratin Bakımı Nedir Ve Ne İşe Yarar? Damla 2 238 02-04-2021 Saat 17:16 Son Yorum: Damla
  Gözlerinizi Daha Anlamlı Kılmak İçin 7 Önemli Sır BegonviL 0 209 06-01-2021 Saat 21:40 Son Yorum: BegonviL
  Tırnak Beyazlatmak Için Neler Yapılabilir? KrALiÇe 0 323 15-12-2020 Saat 14:30 Son Yorum: KrALiÇe
  Doğal Saç Bakımı Nasıl Yapılır? Limon 1 914 06-12-2020 Saat 12:08 Son Yorum: BegonviL
Döküman Pürüzsüz Makyaj Yapmak İçin Teknikler BegonviL 0 390 06-12-2020 Saat 11:59 Son Yorum: BegonviL

Google Reklamları