Konu Sahibi: Damla, Kategori: Nedir Ne Değildir?, Mesajlar: 1 , Okunma: 102

Fay Nedir?

#1
Döküman 
[Resim: fay.png]

Yerkabuğunun kırılarak hareket ettiği düzlemlere fay denir. Faylar, Yerkabuğundaki kayaçların, levhaların hareketi sonucu oluşan kuvvetlere karşı koyamadığı zayıflık zonları boyunca oluşur. Uzunlukları santimetreden binlerce kilometreyi bulabilir.

Faylanma sırasında, kaymanın gerçekleşmiş olduğu süreksizlik yüzeyine fay düzlemi veya fay aynası denir. Bu düzlem farklı genişliklerde deforme olmuş ve ezilerek parçalanmış malzemeden oluşan bir zon olduğundan, bu zona fay zonu adı da verilir. Fay zonu boyunca ezilip parçalanan kayaç malzemesi, çakıldan kuma kadar değişen boyutlarda köşeli kırıklı bir ezik zon oluşturursa buna fay breşi denir. Fay düzlemleri boyunca düzlem üzerinde ayrıca, fayın varlığını tanımlayan kayma çizikleri ve kayma kertikleri de oluşur.

Depremler zayıflık zonu olan fay düzleminin her iki tarafında kalan blokların, bir diğerine göre hareket ederek yer değiştirmesiyle meydana gelir.

Faylar genellikle hareket yönlerine göre isimlendirilen. Daha çok yatay hareket sonucu meydana gelen faylara ''doğrultu atılımlı fay'' denir. Fayın oluşturduğu iki ayrı blokun birbirine göreli olarak sağa veya sola hareketlerinden de bahsedilebilir. Bunlarda sağ veya sol yönlü doğrultu atılımlı faylara bir örnektir. Düşey hareketlerle meydana gelen faylara da ''normal ya da ters fay'' denir. Fayların çoğunda hem yatay hem de düşey hareket bulunabilir.
Bul
Cevapla
#2
Allah güzel ülkemizi depremden ve diğer afetlerden ve bütün kötü olaylardan korusun..
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Birey Nedir? SteLLase 0 16 16-09-2022 Saat 00:41
Son Yorum: SteLLase
Uyku Nedir? SteLLase 0 11 16-09-2022 Saat 00:40
Son Yorum: SteLLase
EYT Nedir? Joker’s Grin 0 26 25-07-2022 Saat 22:04
Son Yorum: Joker’s Grin
Çerofobi Nedir? uzman 0 13 16-07-2022 Saat 12:05
Son Yorum: uzman
Ekat Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? Ekat Belgesi Nereden Alınır? SteLLase 0 29 12-07-2022 Saat 16:31
Son Yorum: SteLLase

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Bilgisayar, Yazılım, Donanım, Windows, Linux, macOS, Ücretsiz Program İndir, Ip Tv, Türk Tarihi, Dünya Tarihi, Kültür, Sanat, Biyografi, Rap Müzik, Şarkı sözleri, Wordpress, MyBB, Vbulletin, SEO, Astroloji, Burçlar, Saglık, Kpss, Lys, Türkçe Forum, eglence
ForumTeams