Konu Sahibi: SteLLase, Kategori: Dünya Tarihi, Mesajlar: 0 , Okunma: 109

Filipin - Amerikan Savaşı

#1
Döküman 
Filipin-Amerikan Savaşı

İspanya - Amerika Savaşı'nın 1898'de sona ermesinin ardından İspanya, barış anlaşmasının bir parçası olarak Filipinler'i ABD'ye bıraktı. Bu, Amerika Birleşik Devletleri Silahlı Kuvvetleri ile Başkan Emilio Aguinaldo yönetimindeki devrimci Birinci Filipin Cumhuriyeti ve Moro savaşçıları arasında bir çatışmayı tetikledi.

Filipinler'de Birleşik Devletler Ordusu tarafından işlenen savaş suçları arasında, Tuğgeneral Jacob H. Smith'in askeri mahkemeye ve zorla emekliye ayrılmasına yol açan Samar boyunca Yürüyüş de bulunmaktadır. Smith, Samar'da kuvvetlerini desteklemekle görevlendirilen 315 ABD Deniz Piyadesi taburunun komutanı Binbaşı Littleton Waller'a, pasifleştirme uygulamasıyla ilgili talimat verdi ve şunları söyledi: "Mahkum istemiyorum. Öldürmeni ve yakmanı emrediyorum, ne kadar çok öldürür ve yakarsan o kadar çok memnun olurum. Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı gerçek düşmanlıklarda silah taşıyabilen tüm insanların öldürülmesini istiyorum."

Filipinli sivillerin sürekli ve yaygın bir katliamı izledi. Devrimcileri ve sivil halkı boyun eğdirmek amacıyla Samar'a giden tüm yiyecek ve ticaret kesildi. Smith'in Samar üzerine stratejisi, bölge sakinlerini gerillaları desteklemeyi bırakıp açlık korkusuyla Amerikalılara dönmeye zorlamak için geniş çapta toprak ve kasabaların yok edilmesini içeriyordu. Askerlerini, gerilla çetelerini aramak ve Filipin Generali Vicente Lukbán'ı ele geçirmek için iç kesimlerde kullandı, ancak gerillalar ile kasaba halkı arasındaki teması engellemek için hiçbir şey yapmadı. Amerikan birlikleri adanın dört bir yanından yürüdü, evleri yıktı ve insanları ve hayvanları vurdu. ABD birlikleri tarafından öldürülen Filipinli sivillerin kesin sayısı bilinmiyor. Littleton Waller, bir raporda, on bir günlük bir süre boyunca adamlarının 255 konutu yaktığını, 13 carabao ateş ettiğini ve 39 kişiyi öldürdüğünü belirtti. insanlar. 1990'larda İngiliz bir yazar tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma, rakamın yaklaşık 2.500 ölü olduğunu ortaya koydu; Filipinli tarihçiler bunun 50.000 civarında olduğuna inanıyor.  Samar'daki emrinin bir sonucu olarak, Smith "Howling Wilderness Smith" olarak tanındı.

Bud Dajo'daki katliamlarla ilgili olarak, olayların meydana geldiği Sulu Eyaleti Kaymakamı Binbaşı Hugh Scott, kratere kaçanların "savaşmaya niyetlerinin olmadığını, oraya sadece korku içinde koştuklarını ve bazılarının çiftçi olduğunu söyledi " Çatışmanın bir "savaş" olarak tanımlanması, hem saldırganların ezici ateş gücü hem de orantısız zayiat nedeniyle tartışılmaktadır. Yazar Vic Hurley, "Hayal gücünü zorlamadan Bud Dajo'ya bir 'savaş' denilemezdi" diye yazdı. Mark Twain, yayınladığı birkaç makalesinde olayı şiddetle kınadı, ve şu yorumu yaptı: "Bu nasıl bir savaştı? Savaşa benzemiyor. Dört günlük işimizi bu çaresiz insanları katlederek tamamladık. "

Şu anda katliam olarak kabul edilen diğer olaylardan daha yüksek oranda Morolar öldürüldü. Örneğin, Yaralı Diz Katliamı'nda öldürülen Kızılderililerin en yüksek tahmini 350'de 300'dür, bu% 85'lik bir ölüm oranıdır, oysa Bud Dajo'da, 1000 olarak tahmin edilen bir gruptan sadece altı Moro hayatta kalan vardı, ölüm oranı % 99'un üzerinde. Wounded Knee'de olduğu gibi, Moro grubu kadınları ve çocukları içeriyordu. Kraterdeki silahları olan Moro adamları yakın dövüş silahlarına sahipti. Mücadele Jolo'da kara harekatıyla sınırlıyken, deniz silahlarının kullanılması Morolara karşı getirilen ezici ateş gücüne önemli ölçüde katkıda bulundu. Çatışma sırasında, Albay JW Duncan komutasındaki 750 adam ve subay, 800 ila 1000 Tausug köylüsünün yaşadığı Bud Dajo'nun (Tausūg: Būd Dahu) volkanik kraterine saldırdı. Buradaki sivillerin tamamı katledildi.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
2. Dünya Savaşı 1939-1945 (İnfografik) Soulfly 0 60 04-09-2022 Saat 18:27
Son Yorum: Soulfly
Amerikan Bağımsızlık Savaşı Joker’s Grin 0 96 17-01-2022 Saat 18:39
Son Yorum: Joker’s Grin
Küba Bağımsızlık Savaşı (1895-1898) BegonviL 0 192 06-01-2021 Saat 21:22
Son Yorum: BegonviL
I. Dünya Savaşı'nın Nedenleri Ve Sonuçları (1914-1918) BegonviL 0 598 02-12-2020 Saat 20:08
Son Yorum: BegonviL
İnebahtı Deniz Savaşı Hakkında Bilgiler Joker’s Grin 0 578 30-11-2020 Saat 19:43
Son Yorum: Joker’s Grin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Bilgisayar, Yazılım, Donanım, Windows, Linux, macOS, Ücretsiz Program İndir, Ip Tv, Türk Tarihi, Dünya Tarihi, Kültür, Sanat, Biyografi, Rap Müzik, Şarkı sözleri, Wordpress, MyBB, Vbulletin, SEO, Astroloji, Burçlar, Saglık, Kpss, Lys, Türkçe Forum, eglence
ForumTeams