şenol   28-10-2020 Saat 20:31
#1
iPhone yazılımı bu sene yüz germe oluyor. Sanal WWDC’de (Dünya Çapında Geliştiriciler Konferansı) Apple, mobil işletim sistemi iOS 14’ün bir sonraki sürümünde iPhone’unuza gelen birçok yükseltmeyi ön izledi. Özellikle, ana ekranınız gelecekte çok farklı görünebilir ve iPhone birkaç yıl içinde arabanızın yeni anahtarı olacak! İOS 14’ü ne zaman kullanacağız İOS 14 tanıtıldı! işte yeni özellikler
[Resim: asdasdasdsa.jpg?resize=1024%2C722&ssl=1]
Uygulama Kütüphanesi

Yıllardır, iPhone ana ekranı sayfalar ve sayfalar için devam eden bir uygulama simgeleri ızgarasıydı. İOS 14’te, sık kullanmadığınız uygulama sayfalarını gizleyebilirsiniz ve sağa kaydırma, yeni Uygulama Kitaplığınıza erişmenizi sağlar. Android telefonlardaki uygulama çekmecesine oldukça benzer, ancak sonsuz bir dikey akışta daha fazla simge yerine uygulamalar Sosyal, Verimlilik ve Eğlence gibi çeşitli kategorilerde gruplandırılır.
En büyük iki kategori (büyük klasörler gibi görünür) Önerilen ve Son Uygulamalar’dır. Önerilen Uygulamalar, daha sonra kullanmak isteyebileceğiniz uygulamaları önermek için makine öğrenimini kullanır ve Son Uygulamalar, son kullandığınız veya yüklediğiniz uygulamaları gösterir. Üstte bir de arama çubuğu var.
[Resim: zsssssa.jpg?resize=1024%2C762&ssl=1]
widget’ler değişiyor!

Şimdiye kadar, iPhone’un widget’ları ana ekranın solundaki bugün görünümü’ne düştü. Şimdi, bu widget’ları ana ekranınıza ve ana ekranınıza (Android’de olduğu gibi) çekebilir ve onlar için alternatif boyutlar elde edebilirsiniz. Bu, telefonunuzun görünüşünü özelleştirmenizi ve müzik uygulamanızın widget’ı ile müzik parçalarını değiştirme gibi belirli işlevlere hızlı bir şekilde erişmenizi sağlar. Yüklediğiniz uygulamalarla kullanılabilen tüm widget’ları görmek için bir Widget Kitaplığı var. Geliştiriciler, ilgili uygulamaları için yeni ana ekran widget’ları yapmaya başlayabilir.
Apple’ın adlandırdığı belirli bir widget, çeşitli widget’ları bir dikdörtgen şekilli kutuya bir araya getiren Smart Stack. Diğerlerini görmek için bu widget’ı kaydırabilirsiniz ve Akıllı Yığın ayrıca günün saatine ve olağan aktivitenize göre otomatik olarak değişir. Örneğin, sabahları Smart Stack size bir sabah haber brifingi gösterebilir. Öğleden sonra takvim widget’ınıza geçebilir ve akşamları fitness etkinliği özetinizi gösterebilir.


Resim İçinde Resim Modu

İPhone’unuzda bir film izliyorsanız ancak birine yanıt vermek için bir mesajlaşma uygulamasına geçmeniz gerekiyorsa, Apple’ın yeni resim içinde resim modu duraklatma düğmesine basmanıza gerek olmadığı anlamına gelir. Bunun yerine, ana ekranınızın (veya başka bir uygulamanın) üzerinde kayan bir ekran görürsünüz. Yeniden boyutlandırabilir, sürükleyebilir ve video oynatmayı kontrol edebilirsiniz. Hatta ekranın kenarına küçültebilirsiniz, ancak başka bir şey için iPhone’unuzun tam ekranına ihtiyacınız varsa ses çalmaya devam edebilirsiniz.

Siri Yenileniyor

Sadece bir soru sormak istediğinizde Siri’nin yeni bir sürümü ekranınızın tamamını kaplamaz. Bunun yerine, Siri şimdi ekranın altında küçük bir baloncuk gibi görünüyor. Hava durumunu isteyin ve ekranın üst kısmında cevabı içeren bir açılır bildirim göreceksiniz. Biraz daha akıllı. Web üzerindeki bilgilere (bir dereceye kadar) erişebilir ve artık Mesajlar uygulamasında sizin için sesli mesajlar gönderebilir.

Bir Çeviri Uygulaması

Apple, Google’a yeni bir Çeviri uygulaması sunuyor. Şu anda 11 dili destekliyor ve cihazdaki mod metin ve sesli çevirileri gizli tutuyor. İPhone’unuzu yatay görünüme dönüştürürseniz uygulama, her iki tarafın da çeviriyi görmesini kolaylaştıran yan yana bir görünüm sunan Görüşme modunu açar.
[Resim: sacdmsaldfmsaslmsasldfmas.jpg?resize=1024%2C794&ssl=1]
Mesaj İyileştirmeleri

Mesajlar uygulamanız bir sürü güncelleme alıyor. İlk olarak, önemli konuşmaları uygulamanın en üst kısmına sabitleyebilirsiniz. Bunlar, uygulamadaki diğer iş parçacıklarından farklı olarak büyük daireler olarak görünür ve en fazla dokuz iş parçacığını sabitleyebilirsiniz. Grup mesajları için, ekranın üst kısmında bir gruptaki herkesin kabarcık görüntülerini görürsünüz ve diğerlerinden daha aktif olan insanlar biraz daha büyük görünür (ayrıca bir grup fotoğrafı da ayarlayabilirsiniz). Grup sohbetlerinde, belirli iletilere satır içi yanıt verebilir ve bunu ayrı bir ileti dizisi olarak görüntüleyebilirsiniz. Facebook Messenger veya Slack gibi diğer mesajlaşma uygulamalarında @ işlevini kullanmaya benzer şekilde, birinden “bahsetmek” için birinin adını da yazabilirsiniz. İkinci özellik sayesinde, konuşmaların yalnızca sizden bahsedildiyse bildirim göndermesini sağlayabilirsiniz.
[Resim: ss.jpg?resize=1024%2C779&ssl=1]
İOS 14’ü Ne Zaman Alabilirsiniz?

Apple, Temmuz ayında iOS 14’ün herkese açık bir beta sürümünü sunacak ve resmi güncelleme, genellikle Apple’ın Eylül ayında yeni iPhone’ları piyasaya sürdüğü sonbaharda gelecek. İOS 13’ü destekleyen tüm telefonlar, iPhone 6S, ilk nesil iPhone SE ve daha yeni her şey dahil olmak üzere güncelleme için uygun olacak.
iPhone artık arabanızın yeni anahtarı!
Elektrikli bir arabanız varsa, Apple’ın Haritalar’a EV yönlendirmesi eklediğini öğrenmekten mutluluk duyarsınız. Yakında meyve suyu almanız gerekirse, rotanıza otomatik olarak şarj istasyonları eklemek için sıcaklık, hava durumu, yükseklik ve diğer bilgileri dikkate alır. BMW ve Ford gibi otomobil üreticileriyle derin entegrasyon üzerinde çalışıyor, bu yüzden hangi istasyonların arabanızı destekleyeceğini tam olarak bilecek.Kaynak; Alınan Kaynak

Fikrin rütbesi yoktur.
İfadeleri İptal Et?
  

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi