Konu Sahibi: Joker’s Grin, Kategori: Eğitim Kurumları, Mesajlar: 0 , Okunma: 42

KPSS'ye Nasıl Çalışılır?

#1
Döküman 
KPSS'ye Nasıl Çalışılır?

Kpss'nin açılımı kamu personeli seçme sınavıdır. Kamu kurumlarında görevlendirilmek isteyen kişiler için hazırlanan kendi içinde çeşitlilik gösteren bir sınav türüdür. Bu sınav ÖSYM tarafından hazırlanmaktadır. ÖSYM sınav içeriğinde sürekli değişiklik yapıyor olsa da temel konular sürekli aynı kalmaktadır. Sınava ortaöğretim, önlisans ve lisans mezunları ve mezun olabilecekler sene içerisinde belirlenen tarihlerde girebilmektedir. Milyonlarca kişinin hazırlanarak girdiği bu sınavda başarılı olmak ve iyi bir puan almak çok önemlidir. Girilen sınavda almış olduğunuz puanın 2 yıl geçerlilik süresi mevcuttur. Hazırlık aşamasında ciddi hedefler konmalı ve prensibli olarak çalışılması gerekmektedir. Sınava girecek her aday genel kültür ve genel yetenek derslerinden soru yapacaktır.

Genel yeteneğin %50'sini Türkçe dersi %50'sini matematik dersi oluşturmaktadır. Genel kültürde ise adaylar coğrafya, tarih, temel yurttaşlık bilgisi, Türkiye ve dünya ile ilgili güncel konulardan konularla karşı karşıya gelecektir. Ders çalışırken pek çok denemeden çalışmaya özen gösterin. Kpss ezber ve detay ağırlı bir sınav olduğundan, siz ne kadar farklı kaynak görürseniz o derece konu hakimiyetiniz artacaktır. Örneğin Türkçe dersine çalışırken paragraf konularına önem verilmelidir. Türkçede konu bütünlüğü olduğundan her konu birbiriyle bağlantılıdır. Tarih dersi çalışılırken günümüzle geçmişi özdeşleştirebilirsiniz. Tarih dersinde okumaktan sıkılmamak ve geçmişi merak etmekte önemlidir. Matematik sorularını çok vakit harcamadan çözmek için konular ve kullanılacak formüller tam anlamıyla bilinmelidir. Güncek konular için bol bol gazete okuyabilir günlük olan olaylara kulak aşınalığı edinebilirsiniz. Coğrafya da ise bölgeleri, nerden ne çıkarıldığını iyi bilmek gerekmektedir.

Kpss maratonunda sınav zamanına kadar geçecek olan zamanı çok iyi değerlendirmek şarttır. Kendinize uygun olacak şekilde bir program oluşturmalısınız. Son 3 ay çalışırım ve hallederim gibi söylemler doğru değildir. Çalışmaya zamanında başlarsanız tüm konular kafanız karışmadan oturmuş olacaktır. Sınava hazırlanacağınız süre zarfı içerisinde kendinizden ödün vermelisiniz. Farklı uğraşlardan kesinlikle kendinizi minimum seviyede uzak tutmalısınız. İlk başladığınız zamanlarda belki sonuçlar çok istediğiniz gibi olmayacaktır. Fakat yılmamalısınız. En sıkı tutmanız gereken bir dönemde çalışma şeklinizi gevşetmeniz tamamen temponuzun düşmesine neden olur.

Hangi derste daha fazla zorlanırsanız onun üstüne pes etmeden gidin. Bir süre sonra anlamaya başladığınızı göreceksiniz. Konularda detaylandırmalara dikkat edin detayları gözünüzden kaçırmayın. Gün içinde çalıştığınız her konuyu aynı gün içerisinde mutlaka tekrar edin. Tekrarlar bilginin hafızanıza daha kolay yerleşmesini sağlayacaktır. Ders çalışmayı daha zevkli hale getirmek için küçük küçük renkli kağıtlara notlar tutun ve gözünüzün görebiliceği her yere yapıştırın. Özet çıkarmak da yine ders çalışmada son derece faydalı bir yöntemdir. Konuların tüm içeriklerini öğrenmeden asla test çözmeye kalkmayın. Konulara çalışın ve testlerini çözün. Bu konuya çalışmasamda olur ya da bu dersi asla yapamam gibi söylemleri zihninizden uzak tutun. Çünkü çalışıpta başaramayacağınız hiçbir şey yoktur. Pes etmeyin. Kpss de puan çok önemli olduğuna göre her derse her konuya ihtiyacınız var demektir. Sınav tarihinden birkaç ay önce artık tüm konularınızı bitirmiş olun. Ve sadece test ve denemelere yönelin. Bu yöntemle zaman kullanımıyla ilgili olarak da kendinizi geliştireceksiniz.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
KPSS Kazanmak İçin Neler Yapmalıyız Joker’s Grin 0 55 31-01-2022 Saat 13:14
Son Yorum: Joker’s Grin
KPSS Soruları Nasıl Çözülür? Joker’s Grin 0 38 31-01-2022 Saat 13:11
Son Yorum: Joker’s Grin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams