Ana İçeriğe >Geç

ForumTeams

Pisi Linux 2.1.2 İndir

252
135
0
26-07-2020 Saat 22:09
#1
Çevrimdışı
[Resim: newlogo241x100.png]

Pisi GNU/Linux; Pisi tabanlı son Pardus sürümünü temel alan, özgür yazılım topluluğu tarafından geliştirilen, bilgisayar kullanıcılarına kurulum, yapılandırma ve kullanım konusunda kolaylık sağlamaya çalışan, onların temel masaüstü gereksinimlerini karşılamayı amaçlayan, son kullanıcı odaklı bir GNU/Linux dağıtımıdır.
ÖZELLİKLERİ
Son kullanıcı odaklı bir GNU/Linux dağıtımıdır.
Kullanıcılarına Linux deneyimlerini olabildiğince özgür ve grafik arayüz kullanarak yaşamalarını sağlamayı amaçlar.
Devraldığı tasarıları geliştirmeyi, yeni tasarıların gelişmesini sağlayarak özgür yazılım dünyasına katkıda bulunmayı amaçlar.
Sunucu ya da Kurumsal sürüm çıkarmayı düşünmemektedir.
Şimdilik yalnızca x86-64 mimarisini destekler.
1, 2, 3 şeklinde süren bir ana sürüm ve 1.1, 1.2, 1.3 şeklinde süren ara sürüm adlandırılmasını kullanır.
Güncel ve kararlı uygulamalar sunar.
DEVRALDIĞI TASARILAR
TÜBİTAK tarafından yürütülen Pardus tasarısı kapsamında ortaya çıkarılan ancak Pardus’un 2013 sürümünde Debian tabanına geçmesi ile birlikte TÜBİTAK tarafından geliştirilmesine son verilen pek çok Pardus tasarısının Pisi Linux kapsamında geliştirilmeye sürmektedir.
ÇOMAR
ÇOMAR (Açılımı: COnfiguration MAnageR), sistemin düzgün çalışması için gerekli olan donanım, açılış, ağ, kullanıcı, zaman, görüntü gibi ayarların mümkün olduğu kadar kendiliğinden yapılmasını sağlayan, kullanıcılara bir yetki denetiminde bu ayarları basit ve anlaşılır bir biçimde değiştirme olanağı sağlayan bir yazılımdır.
PİSİ
Pisi (Açılımı: Packages Installed Successfully as Intended), Python dilinde yazılmış bir paket yönetim sistemidir. Bağımlılıklara bakarak paket oluşturma, kurma, kaldırma, yükseltme ve benzeri işlevleri yerine getirir. XML ile tanımlanmış ve oluşturma süreci bir Python betiği ile verilmiş kaynak paketlerden ikili paketler oluşturur ve bunları bağımlılıklarına bakarak kurup kaldırabilir. Kullanıcı dostu bir grafik arayüz ve kapsamlı bir komut satırı arayüzü içerir.
PAKET YÖNETİCİSİ
Paket Yöneticisi, Pisi paketlerini grafik arayüzden kolayca kurmak için kullanılabilen bir uygulamadır. Paket Yöneticisi uygulaması sayesinde paketler tek tıklama ile kolayca kurulabilir, güncellenebilir ya da kaldırılabilir. Paket Yöneticisi, her paket ile ilgili açıklama, büyüklük, sürüm gibi ayrıntılı bilgiler de verebilir.
YALI
YALI (Açılımı: Yet Another Linux Installer), Pisi Linux’ın kullandığı kurulum yazılımıdır. Kullanıcıların işletim sistemlerini hızlı ve sorunsuz olarak kurulum ortamından hedefe yerleştirir. Şimdilik Pisi Linux’ta YALI yerine Calamares kullanılmaktadır.
KAPTAN
Kaptan, Pisi Linux kurulumu sonrasında ilk açılışta kullanıcıyı masaüstünde karşılayan ve daha sonra masaüstünü kişiselleştirmek için kullanabilen bir ayar sihirbazıdır. Kaptan, Pisi Linux hakkında genel bilgiler verirken kullanıcının masaüstünü daha rahat kullanabilmesi için ağ bağlantıları gibi belli başlı yapılandırma seçeneklerini sunar ve aynı zamanda kullanıcının masaüstünü kişiselleştirmesine de yardımcı olur.
MÜDÜR
Pisi Linux’un açılış süreci sistemidir. Sistemin daha hızlı olarak açılmasını, daha esnek ve bakımı kolay bir dağıtım durumuna gelmesini amaçlar. Müdür, İşletim sistemi çekirdeği çalışmaya başladığı andan kullanıcının karşısına giriş ekranı çıkana kadar yapılan, dosya sistemlerini bağlamak, donanımları tanıyıp sürücüleri yüklemek, belli başlı ağ ayarlarını yapmak, sistem hizmetlerini başlatmak gibi işlerle bilgisayar kapatılırken hizmetlerin durdurulması, dosya sistemlerinin güvenli bir şekilde kapatılması gibi işleri yapmaktadır.

Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya Giriş yapmanız gerekiyor.. Sitemize üyelikler ücretsizdir!
Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya Giriş yapmanız gerekiyor.. Sitemize üyelikler ücretsizdir!
.
İşletim sistemi hakkında detaylı bilgi için Linkleri görebilmek için sitemize üye ol manız veya Giriş yapmanız gerekiyor.. Sitemize üyelikler ücretsizdir! adresini ziyaret edebilirsiniz.
Engin
Google Reklamları

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Linux Sistem Bilgisi Komutları şenol 0 55 30-09-2020 Saat 14:04
Son Yorum: şenol
Information Pisi Linux Altında Veri Kurtarma Engin 0 116 08-09-2020 Saat 21:46
Son Yorum: Engin
  Ubuntu 20.04.1 LTS - İndir Engin 0 115 18-08-2020 Saat 22:01
Son Yorum: Engin
  Debian GNU/Linux 8.1 Nasıl Yüklenir? Engin 0 105 31-07-2020 Saat 21:06
Son Yorum: Engin
  Kali Linux İndirme Ve Kurulum Hakkında Bilgi şenol 0 127 22-07-2020 Saat 20:13
Son Yorum: şenol
  Linux İçin VLC Player İndir şenol 0 113 02-07-2020 Saat 23:00
Son Yorum: şenol
  Kali Linux Kurulumu Videolu Anlatım şenol 0 125 26-06-2020 Saat 23:07
Son Yorum: şenol

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Task