Konu Sahibi: SteLLase, Kategori: Nedir Ne Değildir?, Mesajlar: 4 , Okunma: 82

Sirke Ile Şarap Arasındaki Fark Nedir?

#1
Döküman 
Sirkenin tarihi de neredeyse şarap kadar eskidir. Aslında sirke ekşimiş şaraptır. Muhtemelen 10 bin yıl önce tembel bir şarap imalatçısı, şarabı yaparken uzun süre bekleterek hava almasına, sonucunda da ekşimesine sebep olmuştur. Böylece bilmeden,rastlantıy la sirkenin kâşifi olarak tarihe geçmiştir. Binlerce yıl her medeniyet değişik meyve, sebze ve hububattan kendi usullerince sirke yapmış ama sirkeleşmenin ne olduğu ancak çeçen yüzyılın başlarında anlaşılabilmiştir.

Genellikle sirkenin sadece salatalarda, turşularda, salçalarda, gıda maddelerinde kullanıldığı sanılır. Hâlbuki tarihe bakıldığında sirkenin asırlar boyu tıbbın hizmetinde olduğu görülür. Milattan yaklaşık 400 yıl önce tıbbın babası Hipokrat'ın hastalarına sirkeyi ilaç olarak tavsiye ettiği biliniyor. Sonraları doktorlar sirkeyi nefes açıcı olarak akciğer rahatsızlıklarında, cilt hastalıklarında, incinme ve burkulmalarda, ateş düşürmede ve iç kanamaların tedavilerinde yaygın olarak kullanmışlardır. Romalı askerler sirkeyi içme sularına dezenfektan olarak koyarlarmış. Hatta Hannibal'in Alp dağlarını sirke sayesinde aştığı bile rivayet edilir. Hannibal yoluna çıkan kayaları önce ateş yakarak ısıtmış sonra üzerlerine sirke sürmüş, çatlayan ve ufalanan kayaları da yolu üzerinden kolayca kaldırmış.

Sirkenin tarih boyunca en önemli kullanım alanı ise yiyeceklerin muhafazasında olmuştur. Bugün insanlar sirkeyi hâlâ günlük yaşamda, alna sirkeli bez koyarak ateşi düşürmede, ağrı gidermede, temizlikte pasları çözmede , yabani otları öldürmede kullanılıyor.
[-] Aşağıdaki 2 Kullanıcı Bu Gönderiyi Beğendi
  
Bul
Cevapla
#2
Bilgiler için çok teşekkürler.
Bul
Cevapla
#3
Her gün 1 kadeh şarap kalp ve damar hastalıklarına iyi gelirken, sirke ise çok güçlü bir dezenfektandır. Hatta sirkenin geçmişte bir çok hastalık ve yaranın tedavisinde kullanıldığı da bilinir.
Bul
Cevapla
#4
Yani sonuç olarak aralarındaki teknik fark fermentasyon sürecidir.
Forum İmzasıFikrin rütbesi yoktur.
Cevapla
#5
her ikiside belirli miktarlar kullanıldığında gerçekten sağlığa çok faydalı ürünlerdir.
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
5651 Sayılı Kanun Nedir? şenol 0 21 14-06-2022 Saat 22:41
Son Yorum: şenol
Solucan Gübresi Nedir ? Joker’s Grin 2 24 12-06-2022 Saat 13:10
Son Yorum: şenol
Pazar Araştırması Nedir ? Joker’s Grin 1 5 11-06-2022 Saat 13:21
Son Yorum: KrALiÇe
No Pain No Gain Türkçe Anlamı Nedir? uzman 2 55 05-04-2022 Saat 22:39
Son Yorum: Joker’s Grin
MASAK Nedir? Gece 0 52 25-02-2022 Saat 11:32
Son Yorum: Gece

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams