Konu Sahibi: Gece, Kategori: Faydalı Bilgiler, Mesajlar: 2 , Okunma: 40

Sıvıyla Temas Eden Telefonu 4 Adımda Kurtarmanın Yolu

#1
Döküman 
Sıvıyla temas eden telefonu 4 adımda kurtarmanın yolu

Hayatımızın her anında, uyurken bile yanımızdan ayırmadığımız hatta hiç kapatmadığımız telefonlarımızın sıvıyla temas etmesi, hepimizin endişeli rüyası…

Sıvıyla temas eden telefonlara bilmeden yapılan birinci müdahaleler, aygıtlarda kalıcı hasarlara yol açabileceğinden bu biçimde bir durumla karşılaştığınızda sakın paniğe kapılmayın.

Sıvıyla temas eden telefonları kurtarmak için süratlice yapmanız gereken kimi süreçler vardır. Lakin telefonunuza kalıcı bir hasar vermemek için atılacak her adımda epey dikkatli olmanızda yarar var.

Pekala sıvıyla temas eden telefonlar nasıl kurtarılır? İşte sıvıya maruz kalan telefonların sıhhati için yapılması ve yapılmaması gerekenleri 4 adımı sizler için derledik.

SIVIYLE TEMAS EDEN TELEFON NASIL KURTARILIR?

En ufak bir dikkatsizlik, küçük kazalara yol açar. Diyelim ki, eliniz masada duran su dolu bardağa çarptı ve bir bardak su telefonunuzun üzerine döküldü. Ya da yağmurlu bir havada yürürken elinizden kayan telefonunuz bir su birikintisinin içine düştü. Hatta havuz kenarında fotoğraf çekerken telefonunuz su dolu havuza düştü.

bu biçimde bir durumla karşı karşıya kaldığınızda evvela sakin olmanız gerekiyor zira telefonlara en büyük ziyanı, panik anında yaptığımız yanlış süreçler niçiniyle kendimiz veriyoruz. Bu kusurlar içinde en yaygın olanı ise telefonu saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalışmak.

TELEFONUNUZU SUDAN ÇABUCAK ÇIKARIN VE KURULAYIN

Suya düşen yahut sıvıyla temas eden telefonu, en kısa müddette bulunduğu yerden kuru bir yere almalısınız. Akabinde telefonu kalın bir havlu ile kurulayın. Telefonun sıvıyla teması ne kadar az olursa kurtarılma talihi o kadar fazla olur.

TELEFONUNUZU KURULAYIP KAPATIN VE AÇMAYIN

Telefonunuzu kuruladıktan daha sonrasında kapatmalısınız. Katiyetle açmayın ve tuşlarına basmayın. Telefonu çabucak açtığınızda tahminen düzgün çalışıyor üzere görünebilir. Fakat sıvı teması olduğundan telefonun açık kalması hakikat olmaz.

BATARYAYI, SD KARTI VE SIM KARTINI ÇIKARIN

Telefonunuzu kurulayıp kapattıktan daha sonra izlemeniz gereken bir daha sonraki adım, elektriksel hasar mümkünlüğünü ortadan kaldırmak için çıkarılabilen bir batarya var ise onu çıkarmaktır. Akabinde ortasında takılı olan SD kart ve SIM kart çıkartılmalıdır. bu biçimdece kartların ortasındaki ayrıntıların kurtarılma ihtimali yüksek olur.

Fakat günümüzde birden fazla akıllı telefon modelinde bataryanın çıkarılması uzman bir el değmeden pek de mümkün değil…

EN SIK YAPILAN 4 KUSUR

Telefonunuzu açmaya çalışmayın

Sıvıyla temas eden telefon, kısa devre yapabileceğinden açmaya çalışmayın. Şayet açarsanız telefon ortasındaki kesimler kısa devreden dolayı hasar gorebilir.

Telefonu sarsmayın

Telefonu, ortasındaki sıvı dışarı çıksın diye muhakkak sarsarak sallamayın. Bunu yaparsanız telefonun içine sızan sıvı dışarı çıkmak yerine içeriye yanlışsız ilerler ve bunun kararında kesimlere ziyan verir.

Kurutma makinesini kullanmayın

Sıvıyla temas eden telefonunuzu, mutlaka mikrodalga fırına koyarak yahut saç kurutma makinesini kullanarak kurutmaya kalkmayın. Zira bu süreç, kimi kesimlerin çok ısınmasına yol açar ve bu da geri dönüşü olmayan ziyanlara niye olabilir.

Telefonunuzu pirinç dolu kaseye koymayın

Telefonu pirincin içine koymak, en sık uygulanan formüllerden biri olsa da aslında tam olarak faydalı bir tahlil değildir. Zira sıvı ile temas eden telefonun içerinde kalan sıvı parçacıkları oksitlenme yapabilir. Bunun kararında da anakart ve devreler ziyan görür.

ŞAYET KURUTAMAZSANIZ…

Yüksek ölçüde sıvı temasına maruz kalan telefonları kurtarmanın en yeterli ve mantıklı tahlili, profesyonel yardım almaktan geçer. Bu etapta aygıtın içi açılır, anakart ve öteki ekipmanların içi yeterlice kurulanır. Akabinde yapılması gereken voltaj testidir. Şayet işin uzmanı değilseniz kendi başınıza tamir yapmaya çalışmanız aygıta daha büyük hasar verebilir.

Bilhassa SIM ve SD karttaki detaylarınizin sağlıklı olarak kurtarılmasını istiyorsanız hiç vakit kaybetmeden telefonunuzu en yakınınızdaki bir servise bırakmalısınız.
Bul
Cevapla
#2
Faydalı bilgiler için teşekkürler..
Bul
Cevapla
#3
paylaşım için teşekkürler faydalı konu..
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Islanan Telefonu Kurtarma Yöntemi şenol 0 212 14-07-2020 Saat 20:20
Son Yorum: şenol

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams