Konu Sahibi: Joker’s Grin, Kategori: Nedir Ne Değildir?, Mesajlar: 2 , Okunma: 46

Solucan Gübresi Nedir ?

#1
Döküman 
[Resim: 85uxlqv.jpg]

Solucan gübresi evinizden çıkan meyve, sebze ve gıdaların solucanlar tarafından yenilmesi ve dışkıya dönüşmesi sonucunda elde edilen Organik gübredir. Solucanlar eskiçağlardan günümüze kadar değişmeden gelebilen yegane canlılardır.

Toprak altında yaşarken maruz kaldıkları tüm zorluklar sayesinde güçlü bir bağışıklık sistemi vardır. Solucanların dışkıları ise bitkilerin daha sağlıklı ve çabuk büyümelerini sağlayan ayrıca köklerini de hastalıklardan koruyan dünyanın en kaliteli gübresidir. Solucan gübresinin tüm Dünyada kullanılan ortak ismi Vermicompost, üretim şekli ise vermicomposting dir.


Solucanlar sindirim ve boşaltım sistemlerinde ovar olan Sölom sıvısını dışkılarına geçirirler bu dışkının gübre olarak kullanılması sonucunda ise bitkilerde tüm hastalıklara karşı direnç göstermektedir. Solucanların sindirim sisteminde, çok sayıda bitkiye yararlı mikroorganizmalar, azot fiks`e eden bakteriler, mikorizal mantarlar, antibiyotik etkisi yaratacak doğal büyüme hormonları ve enzimler bulunur. Gübreye geçen bu enzimler ve yoğun bitki besin elementleri bitkilerde sağlıklı ve hızlı gelişim sağlar. Hem mikroorganizmalar, hem de enzimler sayesinde Sölom sıvısı toprağı organik yönden zenginleştirir ve toprağın biyolojik yapısını iyileştirerek gübre sayesinde daha kaliteli ürünler elde edilmektedir.
[-] Aşağıdaki 1 Kullanıcı Bu Gönderiyi Beğendi
  
Bul
Cevapla
#2
meyve ağaçlarında verimi çok arttırıyor.
Bul
Cevapla
#3
Solucanlar, eski çağlardan bu yana yaşamını sürdüren yegâne yaşam formudur. Toprak altında yaşamını sürdürürken, milyonlarca yıl maruz kaldığı patojenlere karşı güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmuşlardır. Solucanların dışkılarından elde edilen Solucan Gübresi ise sebze, meyve ve bitkinin verimini, dayanıklılığını, kalitesini arttırırken, kök ve kök çevresindeki hastalıklara karşı direnç sağlayan bir organik gübre çeşididir.
Forum İmzasıFikrin rütbesi yoktur.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Birey Nedir? SteLLase 0 12 16-09-2022 Saat 00:41
Son Yorum: SteLLase
Uyku Nedir? SteLLase 0 5 16-09-2022 Saat 00:40
Son Yorum: SteLLase
EYT Nedir? Joker’s Grin 0 20 25-07-2022 Saat 22:04
Son Yorum: Joker’s Grin
Çerofobi Nedir? uzman 0 10 16-07-2022 Saat 12:05
Son Yorum: uzman
Ekat Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar? Ekat Belgesi Nereden Alınır? SteLLase 0 25 12-07-2022 Saat 16:31
Son Yorum: SteLLase

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams