Konu Sahibi: Soulfly, Kategori: Vücut ve Cilt Bakımı, Mesajlar: 0 , Okunma: 31

'Tırnak Mantarı Enfeksiyonu' Yaşayanlar Dikkat: Medikal Çözüm Mümkün

#1
Döküman 
'Tırnak mantarı enfeksiyonu' Yaşayanlar Dikkat: Medikal Çözüm Mümkün

Podolog Dursiye Özdemir Avcı, "Tırnak mantarı insandan insana bulaştığı gibi ortak kullanılan alan ve eşyalardan da bulaşır. Özellikle pedikür yaptırırken hijyen koşulları ve aletlerin prosedüre uygun sterilizasyon yapıldığına emin olun" diye konuştu. Avcı, yurttaşlara da uyarılarda bulundu.


Linkleri Görebilmeniz İçin Sitemize Ücretsiz Olarak Üye Olmanız veya Giriş Yapmanız Gerekmektedir.


'Tırnak mantarı enfeksiyonu' yaşayanlar dikkat: Medikal çözüm mümkün

Hastaneden yapılan açıklamada görüşlerine yer verilen Avcı, tıp literatüründe onikomikoz olarak da bilinen tırnak mantarı, tırnak renginin değişmesine ve güçsüzleşmesine neden oluyor.

Tırnak mantarı nedenleri ve tedavisi hakkında değerlendirmede bulunan Podolog Dursiye Özdemir Avcı, "Tırnak mantarı insandan insana bulaştığı gibi ortak kullanılan alan ve eşyalardan da bulaşır. Özellikle pedikür yaptırırken hijyen koşulları ve aletlerin prosedüre uygun sterilizasyon yapıldığına emin olun. Ayrıca yaz aylarında saatlerce kapalı ayakkabıda kalarak terleyen ayaklar, nemli ve karanlık ortamda üremeyi seven mantarlarda tırnakta mantar enfeksiyonuna sebep olabilir. Podolog ile doğru uygulama ve doktor kontrolündeki medikal tedavi eşliğinde tırnak mantarından kurtulabilirsiniz" ifadelerini kullandı.

KRONİK RAHATSIZLIKLAR TIRNAK MANTARINA YOL AÇABİLİR
Avcı, tırnak yüzeyinin zarar görmesi, kırılması ya da deformasyonları sonrasında tırnak plağının enfeksiyonlara açık hale gelmesi sonucu mantarların oluşabileceğini belirterek, "Diyabet, kan dolaşımı ve bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlıkları olan kişilerde mantar enfeksiyonuna daha yatkın oluyor. Ayrıca ileri yaşta bu sebeplerden biri" bilgisini verdi.

TEDAVİDE AĞRISIZ PODOLOJİK TEKNİK
Tırnak mantarının tedavisinin başarılı olması için ekip çalışmasının gerekli olduğunu vurgulayan Avcı, "Hasta-hekim-podolog ilişkisi tedavide başarıyı getirir. Kişilerin ayak sağlığının korunması ve bakımı ile ilgili hizmet veren sağlık çalışanına podolog denir. Dermatoloji hekimin oluşturmuş olduğu tedavi planına hastanın uyum sağlaması kullandığı eşyaların temizliği ve ilaçlarının düzenli kullanılması, ilacı kullanırken bir podolog tarafından tırnakların mekanik temizliği yapılarak inceltilmesi sağlıklı tırnağın önünün açılması bu tedavide önemli bir basamaktır. Kalınlaşan tırnakların ayakkabı içerisinde baskıya neden olması hasta konforunu düşürmekte görsel olarak hastada bir çekince uyandırır" açıklamasında bulundu.

Avcı, tırnak mantarı ile ilgili tüm sorunları ortadan kaldırmanın yolunun doğru uygulama ile mümkün olduğunu aktararak, "Görüntüsü kötü olan tırnak hiçbir ağrı olmadan podolojik bakım teknikleri ile inceltilip baskıyı ortadan kaldırmakta aynı zamanda uygulanan ilaç tedavisinin etkinliğini arttırmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.
[-] Aşağıdaki 1 Kullanıcı Bu Gönderiyi Beğendi
  
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Diz Kapağındaki Sıvı Kaybına Çözüm Var Mı? cigdemsezer 1 408 13-12-2020 Saat 17:42
Son Yorum: muratavci
Evde El Ve Tırnak Bakımı Nasıl Yapılır? Damla 0 315 22-10-2020 Saat 16:17
Son Yorum: Damla

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams