Konu Sahibi: BegonviL, Kategori: Türk Tarihi, Mesajlar: 0 , Okunma: 221

Türkler Nereden Geldi? (İng.Where Did The Turks Come From?) çevirisi

#1
Türkler Nereden Geldi? (İng.Where did the Turks come from?) çevirisi

[Resim: Byzantine_Constantinople01_full-300x217.jpg]

Jodi, Türk halkının nereden geldiğini ve Bizans imparatorluğunu nasıl işgal ettiklerini sorar. Türkler Anadolu'ya görece yeni gelenlerdir. "Türk halkları" adı verilen çok daha geniş bir dil grubunun parçasıdırlar. Buna Bulgarlar, Avarlar, Uygurlar, Özbekler, Petcheneges ve muhtemelen Hunlar dahildir. Hepsi Orta Asya'da, muhtemelen modern Rusya, Çin, Moğolistan ve Kazakistan'ın buluştuğu Altay sıradağlarının yakınında ortaya çıkmış gibi görünüyor.

Selçuklu Türkleri, MS 6. yüzyılın başlarında batıya göç etmeye başladılar, ancak asıl göç 11. yüzyılda Moğollar tarafından itildiklerinde gerçekleşti. 1071'de, İmparator Romanus Diogenes komutasındaki imparatorluk ordusu Malazgirt'te karşı karşıya geldiğinde, Mısır'a giderken Bizans topraklarını (Ermenistan) geçtiler. Ortaya çıkan üç günlük savaş, Bizans için neredeyse eşi benzeri olmayan bir felaketti. Ordu yok edildi ve Romanus'un kendisi yakalandı. Daha da kötüsü, Selçuklular (daha önce baskın yapmakla yetinmişlerdi) Anadolu'ya akın etti ve Anadolu'yu İstanbul'dan kalıcı olarak koparttı. Ancak Selçuklu imparatorluğu uzun süre bir arada kalmadı. 1299'da Osman adındaki genç bir Türk, çökmekte olan Selçuklulardan kurtuldu ve onuruna Osmanlı adı verilen kendi devletini kurdu.

1461'de Osmanlılar, Bizans'ın son kalıntılarını da emmiş ve Doğu Avrupa'nın derinliklerine doğru ilerlemiştir. İmparatorlukları Birinci Dünya Savaşı'nın sonuna kadar sürmüştür ve o sırada büyük ölçüde Büyük Güçler tarafından devletin gücü zayıflatılmıştır. Osmanlıların etnik olarak baskın olduğu alanlar (aşağı yukarı) modern Türkiye'nin sınırları haline geldi.

Yazının aslı aşağıda verilmiştir.

Jodi asks where the Turkish people originated from and how they ended up invading the Byzantine empire. The Turks are relative newcomers to Anatolia. They are part of a much larger linguistic group called ‘Turkic peoples’. This would include the Bulgars, Avars, Uyghurs, Uzbeks, Petcheneges, and possibly Huns among many others. They all seem to have originated in Central Asia, probably near the Altay mountain range where modern Russia, China, Mongolia, and Kazakhstan meet.

The Seljuk Turks started to migrate west as early as the 6th century AD, but the main exodus took place in the 11th century when they were pushed by the Mongols. In 1071 they crossed Byzantine territory (Armenia) on their way to Egypt when the imperial army under Emperor Romanus Diogenes confronted them at Manzikert. The resulting three day battle was an almost unparalleled disaster for Byzantium. The army was destroyed and Romanus himself was captured. Even worse, the Seljuks (who had previously contented themselves with raiding) flooded into Anatolia, permanently wrenching it from Constantinople. The Seljuk empire, however, didn’t hold together for long. In 1299 a young Turk by the name of Osman broke free from the collapsing Seljuks and founded his own state which was named Ottoman in his honor.

By 1461 the Ottomans had absorbed the last remna
Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Türkler'in En Eski Anayurdu Gece 1 110 14-07-2021 Saat 16:14
Son Yorum: Damla
Türkler Hakkında Söylenmiş Sözler BegonviL 0 249 26-01-2021 Saat 23:22
Son Yorum: BegonviL
Türkler Seferde Nasıl Beslenir Di ? BegonviL 0 208 14-11-2020 Saat 18:36
Son Yorum: BegonviL

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams