Joker’s Grin   23-02-2024 Saat 02:21
#1
Uefa ülkelerine dahil olan ülkelerin 1. liglerinin uefa müsabakalarına (Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi, Konferans Ligi) kaçar takım yollayacağını belirleyen puan sistemidir. Ülke temsilcileri bu turnuvalarad elde ettiği başarılar ile ülke adına puan toplarlar ve yılın sonunda oluşan tabloya göre 2 yıl sonranın müsabakasına kaç takım gideceği belirlenmiş olur. Puanlamalar şu şekilde oluşmaktadır:

Açıklamalar:

İngiltere Lig Kupasını kazanan takım UEFA Konferans Ligi'ne katılmaktadır.
Liechtenstein Futbol Federasyonu bir lig organize etmemiştir. Sadece Lihtenştayn takımlarının oynadığı Lihtenştayn Kupası'nı kazanan takım UEFA Konferans Ligi'ne katılır.
Bir önceki sezonun UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi şampiyonları doğrudan Şampiyonlar Ligi lig aşamasına katılır. Eğer iki şampiyondan biri veya ikisi kendi ülkesinde doğrudan lig aşamasına katılma hakkı elde ederse yerlerine eleme oynayacak takımlardan en iyi takım katsayısına sahip 1 veya 2 takım direkt lig aşamasına katılır.
Bir önceki sezonun UEFA Konferans Ligi şampiyonu UEFA Avrupa Ligi lig aşamasına katılır. Eğer şampiyon kendi lig sıralamasına göre UEFA Avrupa Ligi lig aşamasına veya UEFA Şampiyonlar Ligi'ne katılmışsa yerine eleme oynayacak tüm takımlardan en yüksek kulüp katsayısı olan takım katılır
.
2021-22 sezonundan itibaren yapılan düzenlemeyle UEFA Şampiyonlar Ligi grup aşamasından önce elenen tüm takımlar yoluna UEFA Avrupa Ligi veya UEFA Konferans Ligi'nden ve UEFA Avrupa Ligi grup aşamasından önce elenen tüm takımlar yoluna UEFA Konferans Ligi'nden devam etmektedir.

2024-25 sezonundan başlamak üzere bir önceki sezonun en yüksek katsayısına sahip 2 ülkeden birer takım daha doğrudan Şampiyonlar Ligi grup aşamasına katılır.
Ülkelerden Avrupa Kupalarına katılan takımların maçlara başlayacağı turlar için ilgili sezonun UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi sayfalarına bakınız.

Ülke Katsayısı hesaplama metodu

Bir ülkeden o sezon UEFA Şampiyonlar Ligi, UEFA Avrupa Ligi ve UEFA Konferans Ligi'ne katılan tüm takımların aldığı puanlar toplanır ve katılan toplam takım sayısına bölünür. Bu puanlama ülke takımları için şu şekildedir:

Elemelerde;

Galibiyet: 1 puan
Beraberlik: 0,5 puan.
Gruplar ve sonrasında (AL ve KL eleme aşaması play-off hariç);

Galibiyet: 2 puan
Beraberlik: 1 puan.
Not: Penaltı atışlarıyla tur geçmek puanı etkilemez. (120 dakika sonucu dikkate alınır)
Mango   27-02-2024 Saat 21:31
#2
İnş tüm türk takımları başarılı olur avrupada
İfadeleri İptal Et?
  

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi