ForumTeams

Kayıt Ol

Bilgi WordPress Veritabanı Tablo Ön Eki Değiştirme Nasıl Yapılır?

Konu

#1
WordPress açık kaynak bir yazılımdır. Dolayısı ile birçok saldırgan veya saldırganlar da bu sistemi hedef alabiliyor.

Bu yüzden veritabanı tablo ön eki değiştirmek elzem bir hâl alıyor. Çünkü WordPress'in standart tablo ön eki, wp_ ile başladığı için, bunu herkes tahmin edebilir. Bundan ötürü, ilgili tablo ön ekini değiştirmek, sitenizin güvenlik açısından daha da sağlam olmasını sağlayacaktır. WordPress veritabanı tablo ön eki değiştirmek için, aşağıdaki adımları dikkatli bir şekilde izleyerek, uygulayabilirsiniz.

Aslında Bu işlemi manuel olarak da yapabiliriz fakat biraz karmaşık ve riskli bir durum söz konusu olduğundan dolayı. biz tablo ön eki değiştirme işlemimiz için, bir kereliğine kurup işimiz bitince kaldırabileceğimiz Rename DB Table Prefix adlı eklentiyi kullanacağız. Bu eklenti ile ön ek değiştirme işlemi o kadar kolay ki dakikalar içerisinde işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Bunları yapmadan önce Veritabanı yedeğinizi ve wp-config.php dosyanızın yedeğini almayı unutmayın..

İşlemlere geçelim..  Utangaç

Admin panelinden kurulum yapıcaz > Eklentiler > Yeni Ekle yolunu izliyoruz. Sağ üst taraftaki arama kutusuna Rename DB Table Prefix yazıp enter’a basıyoruz. 

Geliştirici: Jeff Gould olanı kuruyoruz.

Eklentiyi kurduktan sonra ise Aşağıdaki adımları uygulayınız.

Araçlar > [font=Tahoma, Verdana, Arial, sans-serif]Rename DB Table Prefix [/font]tıklayın açılan pencereden aşağıda gösterdiğim gibi işlemleri eksiksiz uygulayın..

Burada size Veritabanı'nızı yedeklediniz mi diye soruyor yedeklediyseniz yes tuşuna basın 

[Resim: DB-Prefix.png]

Yes tuşuna bastıktan sonra hemen altında şu şekilde aşama gelecek..

Burada ise size şunu soruyor wp-config.php dosyanızı yedeklediniz mi diye soruyor yedekleme yaptıysanız yine yes tuşuna basıyoruz. 

[Resim: DB-Prefix_2.png]

Son aşamaya geçiyoruz.  bu son aşamada ise New prefix olan kısma yeni belirlemiş olduğunuz ön ekini yazıyoruz ama sonunda _ olmasına dikkat edin.

Örnek veriyorum yeniönekiismi_ bu şekilde yapın.  yani sonuna _ koyuyoruz.  Gülümseme  ve submit tuşuna basın işlem tamamlanmıştır. 

[Resim: DB-Prefix_3.png]

Şimdi ise sitenizi kontrol edebilirsiniz. Eğer sitenizde bi sorun yoksa doğru bir şekilde işlemi gerçekleştirmiş oluyorsunuz.

İşimizi sağlama alıp her şeyin yolunda olduğunu kontrol etmemizde fayda var. şimdi Bu işlem veri tabanımızdaki sitemize bağlı tablo ön eklerini değiştirdiği için phpMyAdmin‘den değişiklikleri kontrol edelim. Bunun için cPanel‘e giriş yapıyoruz. Veritabanları başlığı altından phpMyAdmin‘e tıklıyoruz. Sol taraftan veri tabanımıza tıklıyoruz. Açılan tablo listesinden tabloların ön eklerinin belirlediğimiz ön ek ismiyle değiştiğini görüyorsak sorun yok doğru bir şekilde yapmışız demektir.   Gülümseme

Artık eklentiyle işimiz kalmadığına göre kaldırabilirsiniz.

Tablo ön eklerini değiştirmek için eklenti kullanmak, manuel olarak kaldırmaktan daha basit ve risksiztir. Her zaman manuel olarak yapabileceğiniz işlemler için eklenti kullanmamanızı tavsiye ediyorum fakat eklentiyle işimiz bittiğinde kaldırabildiğimiz için bu işlemde eklenti kullanmamızda bir sakınca yok diye düşünüyorum.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Wordpress Resimlere Otomatik Alt Etiketi Fonksiyon Kodu şenol 0 20 19-10-2021 Saat 23:07 Son Yorum: şenol
Döküman Wordpress Etiketleri Nedir, Nasıl Kullanılmalıdır ? uzman 2 38 09-10-2021 Saat 16:50 Son Yorum: uzman
Döküman WordPress Multisite Nedir? uzman 2 27 18-09-2021 Saat 12:48 Son Yorum: uzman
Döküman Güvenlik Odaklı WordPress 5.8.1 Yayında! İşte Yenilikler uzman 1 22 12-09-2021 Saat 11:51 Son Yorum: Joker’s Grin
  WordPress Tema İsmi Bulma uzman 1 83 21-06-2021 Saat 23:52 Son Yorum: şenol
Döküman WordPress Admin Paneli Giriş Logusunu Değiştirme şenol 0 91 21-05-2021 Saat 00:32 Son Yorum: şenol

Google Reklamları