ForumTeams

Engerek Yılanı Nedir? Engerek Yılanının Özellikleri Nelerdir?

Konu

Döküman #1
Zehirli yılan denince akla ilk gelen türlerden biri olan Engerek yılanı, daha çok Afrika’da görülen bir yılan türüdür. Ayrıca Akdeniz bölgesini sıcaklığını ve iklimini sevmesinden dolayı da, bu bölgede ve Avrupa’da sıkça görülür. Yılan ailesinden olması ve zehirli olması, engerek yılanının ürkütücü bir sürüngen olmasına neden olsa da, tarımı sekteye uğratan kemirgen hayvanları yok ettiği için bir bakıma faydalı olan bir hayvandır. Engerek yılanının en çok rastlanılan türü Avrupa engereğidir. Yaklaşık 75 cm uzunluğuna erişen Avrupa Engereği, sıcak toprak ve iklimlerden hoşlanır. Yaygın olarak bulunan diğer engerek yılanı türü ise, Kuzey engereğidir.

Zehirli yılanların başında gelen engerek yılanı, Engerekgiller (Viperidae) ailesinden olup, Vipera türünün en önemli temsilcilerinden biridir. Avrupa ve Asya ülkelerinde karşılaşılabilecek en zehirli yılan türleridir. Üst dişlerindeki kesede bulunan zehri sayesinde, avını ısırarak öldürür ve sonrasında koklayarak avının izini sürerek bulur. Engerek yılanı sadece İrlanda ülkesinde bulunmaz. Kalın gövdeli ve geniş başlı olan engerek yılanı, genellikle çalılık ve çakıl topraklarda yaşamayı tercih etse de, ağaçlarda yaşayan türleri de vardır. Avrupa ülkelerinde yaşayan Engerek yılanı türlerinin yanı sıra, Türkiye’de de pek çok engerek yılanı türü bulunmaktadır.

Engerek Yılanının Özellikleri Nelerdir?

[Resim: engerek-yilani-ozellikleri.jpg]
Yaz aylarında avlanma açısından aktif olan engerek yılanları, kış gelince kuytu köşelere çekilerek tüm mevsimi bu şekilde geçirmeyi tercih ederler. Kuyruklarının kısa oluşu ve yassı kafa yapıları, engerekgillerden olan bu zehirli yılanların başlıca özellikleri arasındadır. Mart aylarında çiftleşmeye başlayan engerek yılanlarının hamilelik süreçleri 4 aydır. Bir doğumda yaklaşık 20 tane yavrulayabilirler. Engerek yılanı sokması durumunda acil müdahale gerekir. Her engerek yılanının zehir etkisi farklıdır ve en tehlikeli olan türü Avrupa engereğidir. Engerek yılanı ısırdığı bölgede iki adet diş izi bırakır ve bu bölgenin kanayıp şişmesi ile zehirlenme etkileri arasındadır.

Engerek Yılanının Türleri Nelerdir?

Zehirli yılanlar ailesinde yer alan engerek yılanı kendi içerisinde de birçok türü barındırmaktadır. Avrupa’da pek çok çeşidinin bulunmasının yanı sıra, Türkiye de engerek yılanı türü bakımından oldukça çeşitliliğe sahip bir ülkedir. Boynuzlu engerek Türkiye’de bulunan engerek yılanı türleri arasında yer almakta, ormanların açıklarında ve kısa çalılık topraklarda yaşarlar. Diğer bir tür olan Baran engereği de ismini ünlü doktor olan İbrahim Baran’dan almıştır. Siyah ve zikzak şeklindeki şeritli sırtı ile bilinen Kafkas engereği de, ülkemizde yer alan başlıca engerek yılanı türleri arasındadır. Ayrıca; Lübnan Engereği, Filistin engereği, Avrupa engereği, Portekiz engereği, Dağ engereği, Çayır engereği ve Çoruh engereği de dünya genelinde bulunan engerek türleri arasındadır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Döküman Atlas Ayısı Ve Özellikleri BegonviL 0 87 03-04-2021 Saat 17:19 Son Yorum: BegonviL
Döküman Gobi Ayısı Ve Özellikleri BegonviL 0 77 03-04-2021 Saat 17:17 Son Yorum: BegonviL
  Meksika Boz Ayısı Ve Özellikleri BegonviL 0 101 03-04-2021 Saat 17:16 Son Yorum: BegonviL
Döküman Kedi özellikleri, Kedilerin özellikleri Nelerdir? BegonviL 0 65 03-04-2021 Saat 17:13 Son Yorum: BegonviL
Döküman Tembel Ayı Ve Özellikleri BegonviL 0 70 29-03-2021 Saat 13:53 Son Yorum: BegonviL
Döküman Ebabil Kuşu Nedir? Ebabil Kuşu Yuvası Nerede? Limon 0 47 11-03-2021 Saat 22:24 Son Yorum: Limon

Google Reklamları