ForumTeams

Kayıt Ol

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?

Konu

Döküman #1
Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?

Giysiler Neden Tüylenir?
Örme ya da dokuma kumaşlardaki iplik yapılarından kaynaklı, giysilerde tüylenme meydana gelir. Çoğu zaman birkaç kez giyilen ya da ilk kez yıkanılan kazakta tiftiklenme ya da tüylenme oluştuğunu görmek canınızı sıkar. Yepyeni kazak tüylenme ve tiftiklenme ile kısa sürede bile eski bir görünüm alabilir.

Tüylenme sürtünme sonucu oluşur. Giysilerinizin palto gibi başka giysilerle temas eden bölümlerinde, pantolon ağ ya da arka kısmında, kol ve dirsek bölümlerinde sürtünme daha çok olduğu için tüylenme ya da tiftiklenme de bu kısımlarda daha çok olur.

Kıyafette Tüylenme Nasıl Önlenir?
Tüylenmeyi tamamen önlemek tabi ki mümkün değildir. Ama kullanım ve yıkamada dikkatli olursanız, tüylenmenin oluşmasını geciktirebilirsiniz. Paltolarınızın içinde yer alan etiket bölümleri ya da fermuarlar diğer giysilerinize temas ettiğinde o bölgede daha çok tüylenme yapar. Çantalar da sürekli değdikleri kısımlarda tüylenmeye sebep olur. Kullanımda bu tarz şeylere dikkat edebilirsiniz.

Yıkama esnasında tüylenmeyi geciktirmek için makineyi çok doldurmayın, deterjanı da az koymayın. Deterjan, yıkama esnasında giysilerde kayganlık bırakır ve sürtünmeyi azaltır. Yünlüler için sıvı deterjan kullanmaya ve yünlü programda yıkamaya özen gösterin.

Günlük hayatta giysilerimiz üzerimizdeyken dikkatli davranmak tabi ki zordur. Kısacası tüylenme kumaşın ipliğiyle alakalı bir şey olduğu için olması da kaçınılmazdır.

Kazak, pantolon, etek ve paltolarınızdaki tüylenmeyi temizleyebilir ve onlara yepyeni bir görünüm kazandırabilirsiniz.

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?


Giysilerdeki tüylenmeyi temizleme ipuçları:


Tüylenmeyi temizlemek için en çok kullanılan yöntem jiletlemektir. Bunun için çok dikkatli olmalısınız. Giysinizi sert ve düz bir zemine yatırın. Elinizle giysinin temizlenecek kısımlarını gerdirerek yukarıdan aşağı doğru jiletleyin.


İkinci yöntem koli bandı kullanmaktır. Kaliteli ve güçlü yapışkanı olan koli bandını yapıştırıp çekerek giysinizdeki tüylerin büyük kısmını temizleyebilirsiniz. Fakat tüylenme eskiyse, topaklanmış ve tiftiklenmişse koli bandıyla temizlemek zor olacaktır. Özellikle yünlü giysileri temizleme işleminde koli bandı yöntemi daha çok tercih edilir.


Koli bandı ve jiletleme dışında giysilerdeki tüylenmeyi temizlemek için özel ürünler satılmaktadır. Tüy temizleme aleti, kazak tüyü alma makinesi, kazak tüy ve tiftik temizleme aleti adıyla satılan ürünlerden birini temin ederek giysilerinizin eski görüntüsünden kurtulabilirsiniz.
Cevapla
#2
Teşekkürler ipuçları ve bilgilendirme için..
Cevapla
#3
Teşekkürler paylaşımınız için..
Cevapla
#4
Teşekkürler paylaşımınız için..
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Kıyafette Renk Uyumu Nasıl Sağlanır? Damla 0 475 16-12-2020 Saat 14:20 Son Yorum: Damla
Döküman Sarı Elbise Nasıl Giyilir? Damla 0 706 16-12-2020 Saat 14:18 Son Yorum: Damla
  Sütyenlerin Deforme Olması Nasıl Engelenir? KrALiÇe 0 717 15-12-2020 Saat 14:34 Son Yorum: KrALiÇe
Döküman Pantolon Nasıl Ütülenir KrALiÇe 0 722 07-12-2020 Saat 20:22 Son Yorum: KrALiÇe
  Clutch çanta Nasıl Kullanılır? Damla 0 783 27-10-2020 Saat 14:59 Son Yorum: Damla
  Topuklu Ayakkabı Nasıl Rahat Giyilir? Damla 0 755 27-10-2020 Saat 14:57 Son Yorum: Damla

Google Reklamları