Ana İçeriğe >Geç

ForumTeams

Kuşburnu Nerede Yetişir?

14-04-2021 Saat 18:59
#1
Çevrimdışı
Forum Üyesi
Kuşburnu nerede yetişir?

Latince ismi "Rosa canina" olan kuşburnu insanlar için gayet yararlı bir bitki olarak bilinir. Bitkiler arasında C vitaminini maksimum içermesi ile bilinir. Bunun yanında A, E ve K vitaminlerini de içermektedir. Bu yüzden de sağlık yönünde yararlı besindir. Sürekli biçimde tüketilmesi tavsiye edilir. Çoğu zaman çiğ olarak kullanılmaz. Taze olduğunda marmelat şeklinde, kuru olduğunda ise çay olarak tüketilir.

Yükseklik olarak deniz seviyesinden 3000 metrelere kadar yetişebilir. Aşırı yağışlardan ve don olaylarından etkilenmez. Bu yüzden de yaygın bir yetişme alanı vardır. Bahçeli evi olan kişiler kolay bir şekilde kuşburnu yetiştirebilir. Çünkü ekimi ve toplanması hayli basittir. Kısa zamanda çalılaşabildiği için budanma işlemleri aksatılmamalıdır. Tersi durumunda meyvelerin toplanması zor olur. Bundan hariç dikkatli olunması gerekli olan önemli bulunan bir özelliği bulunmaz.

Kuşburnunun yetişmesi için çok önemli etken nemliliktir. Bu nedenden dolayı de başta Karadeniz Bölümü olmak üzere Marmara, Ege ve Akdeniz bölümlerinde de kuşburnuna rastlanması mümkündür. Bunun yanında ek olarak İç Anadolu bölgesinin kuzey taraflarında da kuşburnunun değişik çeşitleri bulunmaktadır. Türkiye içinde kuşburnu ile özdeşleşen il Tokat'tır. Ek olarak dünya çapında de Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'nın batı bölümleri başlıca kuşburnu yetiştiriciliği yapılmış olan alanlardır.

Kuşburnu dünyada rosa canina adı ile bilinir. İt burnu veyahut gül burnu adları ise Kafkasya ve Azerbeycan'da kullanılmaktadır.
Mango
Google Reklamları

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Döküman Kayısı Ağacı Nerede Yetişir? Mango 0 38 14-04-2021 Saat 18:58
Son Yorum: Mango


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi
Task