Konu Sahibi: şenol, Kategori: Vücut Geliştirme, Mesajlar: 0 , Okunma: 294

Mekik Nasıl Çekilir? Mekik Çekme Nasıl Yapılır?

#1
Herkes mükemmel karın kaslarına sahip olmak ister. Elbette baklava şeklinde mükemmel karın kaslarına sahip olmak sanıldığı kadar kolay değildir. Mükemmel karın kaslarına sahip olmak için düzenli ve doğru bir şekilde mekik hareketi yapılmalıdır. Doğru ve sağlıklı mekik hareketi şu şekilde yapılır;

Mekik çekmede duruş:

1. Yere sırt üstü uzanın. (uzandığınız yer düz ve sizi rahatsız etmeyecek sertlikte olmalı. Kauçuk minderler ve buna benzer sert ama rahatsızlık vermeyecek zeminler uygundur. Evde ince bir minder veya halı vb.)
2. Dizlerinizi bükerek 90 derecelik pozisyonda sabitleyin.
3. Bu durumda ayaklarınız yere kesinlikle düz basmalıdır.
4. Ellerinizi başınızın yanına getirin ve parmak uçlarınızı kulaklarınıza değdirin. 

NOT: Asla ellerinizi boynunuzun arkasında kenetlemeyin

Aşağıda toplu uyarılar bölümünde yukarıdaki isteklerin gerekçelerini okuyacaksınız.

Mekik hareketi:

1. Şimdi birkaç kere derin nefes alıp verin ve harekete başlamak için odaklanın.
2. Vücudunuzu yavaş ve kendinizden emin olarak yukarıya kaldırın. Bu arada nefes vermeyi unutmayın.
3. Dizlerinize kadar gitmek zorunda değilsiniz. Belirli bir mesafeden dönebilirsiniz. Burada dikkat edeceğiniz şey karın kaslarınızın gevşememesidir. Karın kaslarının gevşemesine asla müsaade etmeyin.
4. Şimdi tersi harekete başlayın yani vücudunuzu aşağıya indirin. Bu esnada karın kaslarınızın hala sıkı olduğundan emin olun. Vücudunuzu asla yerde serbest bırakmayın. Karın kaslarınızın her daim kasılı kalmasına dikkat edin.
5. Vücudunuzu aşağıya indirirken nefes almayı unutmayın. Nefesinizi burnunuzdan alıp ağzınızdan verin. Bunu her türlü egzersiz ve spor faaliyetinde alışkanlık haline getirin.
6. Bu hareketleri alışkanlıklarınıza ve dayanıklılığınıza göre tekrar ediniz.

Uyarılar:

1. İlk olarak mekik hareketi derin yumuşaklık içeren kanepe, yatak, kalın sünger gibi yerlerde yapılamamlıdır. Bu gibi yerler belinizde açıklığa ve ilerleyen zamanlarda bel fıtığına sebep olacaktır. Buna çok dikkat edin. Sağlığınız çok değerlidir.
2. Mekik hareketi, etkilerini kısa sürede göstermez siz dayanıklı olun ve sürekliliğin gelişinize çok etki edeceğini unutmayın. Mekik hareketlerinden mucizeler beklemek sizi hayal kırıklığına uğratır.
3. Mekik hareketi asla zayıflamak için yapılmamalıdır. Çünkü bu harekette çalışan kasla küçük gurup kaslarıdır. Hafif tempoda yürümek hatta bulaşık yıkamak dahi daha fazla enerji harcamanız anlamına gelir. Mekik hareketleri ancak belin ve karnın biçimlendirilmesi için yapılır. (yine de bu hareketler bel ve karın yağlarının erimesine faydalı olur.)
4. Mekik hareketinde asla ellerinizi boynunuzun arkasında kenetlemeyin. Çünkü hareketi yaparken ellerinizle boynunuzu fazlaca çekersiniz ve boyun incinmelerine ve ileriki zamanlarda boyun fıtığına neden olursunuz.
5. Mekik hareketi yaparken ayaklarınızı uzatmayın. Ayaklar uzatılarak yapılan mekik hareketinde hareketin bir bölümünü kalça ve baldır kasları üstlenmektedir. Her ne kadar zorlansanız da aslında karın kaslarınızı değil diğer gurup kasları çalıştırmakta olduğunuzu unutmayın.
6. Mekik çekmek bütün vücudu dizlere kadar çekmek değildir. Vücudunuzu dizlerinize kadar çekmenin bazı zararları olabilir. Özellikle Bu harekete yeni başlayanlar yukarıdaki resimde görüldüğü gibi bir mekik hareketi yapması daha doğru olur. Daha sonra bel ve karın kaslarınız kuvvet kazandığında daha fazla hareket serbestîsine kavuşursunuz.
7. Biz mekik çekerken sağa sola kıvrılarak yapılan hareketleri doğru bulmuyoruz. Özellikle yani başlayanlarda zararlı olduğuna dahi inanıyoruz.
8. Mekik hareketlerini 5 defa tekrarlayarak birden fazla setler halinde yapabilirsiniz. İlk önceleri bir karın ağrısı hissetmeniz doğaldır daha sonra bu karın ağrısı geçecektir.
Forum İmzasıFikrin rütbesi yoktur.
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Evde Aletsiz Spor Nasıl Yapılır? Gece 0 87 30-10-2021 Saat 11:33
Son Yorum: Gece
Bodybuilding Nasıl Yapılır BegonviL 2 213 29-04-2021 Saat 19:47
Son Yorum: BegonviL
Protein Tozu Nedir? Nasıl Kullanılır? Joker’s Grin 0 308 12-02-2021 Saat 17:57
Son Yorum: Joker’s Grin
Bodybuilding Nasıl Yapılır Joker’s Grin 0 376 03-12-2020 Saat 22:38
Son Yorum: Joker’s Grin
Six Pack Nasıl Yapılır? şenol 0 430 25-10-2020 Saat 14:09
Son Yorum: şenol

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams