Kayıt Ol

Petrol Ve Doğalgaz Mühendisliği

Konu

Döküman #1
Programın Amacı: Yeraltı derinliklerindeki petrol ve doğal gaz gibi stratejik büyük önemi olan yeraltı akışkanlarının insanlık hizmetine sunulması ile ilgili sondaj, üretim ve rezervuar mühendisliği yanı sıra jeotermal enerji kaynakları da bu eğitim kapsamındadır.

Programda Okutulan Belli Başlı Dersler: Petrol ve doğalgaz mühendisliği programında mühendislik için esas olan temel fen bilimleri ve yer bilimleri,fizik, matematik, kimya ve jeoloji gibi temel dersler; üçüncü ve dördüncü yıllarında ise petrol jeolojisi, petrol üretimi mühendisliği, doğal gaz mühendisliği, sondaj mühendisliği, gibi petrol ve doğal gaz mühendisliği ile ilgili dersler verilmektedir. Dersler kuramsal ve uygulamalı olarak sürdürülmektedir ayrıca, öğrenciler yaz aylarında staj yapmak zorundadırlar.

Gereken Nitelikler: Petrol ve doğalgaz mühendisliği programına girebilmek için üstün bir akademik yeteneğe sahip ve fen derslerinde özellikle kimya konusunda başarılı olmak gereklidir.

Mezunların kazandıkları Unvan ve Yaptıkları İşler : Petrol ve doğalgaz mühendisliği bölümünü bitiren öğrenciye “Petrol ve Doğalgaz Mühendisi” unvanı verilir. Petrol ve doğalgaz mühendisi, petrol yataklarının bulunması, çıkarılması ve üretimi ile uğraşır; bu işler yapılırken petrol arama ve sondaj çalışmaları jeologlarla birlikte yürütülmektedir. Jeotermal kaynakların bulunması ve üretimi çalışmaları da bu alanda yetişen mühendisler tarafından yapılır. Petrol ve doğal gaz mühendisleri sahada sondaj mühendisi, üretim mühendisi, rezervuar mühendisi, bankalarda yatırım mühendisi olarak görev yaparlar.

Çalışma Alanları: Petrol ve doğalgaz mühendisleri, Enerji Bakanlığı, Petrol İşleri Genel Müdürlüğünde; TPAO ve ona bağlı şirketlerde; özel petrol şirketlerinde, Maden Tetkik ve Arama Enstitüsü, Devlet Su İşleri ve BOTAŞ”ta görev almaktadırlar.
Cevapla
#2
oran olarak kadınlar daha az. Yani erkeklerin daha çok olduğu bir alan hem eğitim hem de iş hayatında. Ama sayı olarak kaç petrol mühendisi kadın var bilmiyorum..
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  Jeoloji Mühendisliği Mesleği Damla 0 65 11-05-2021 Saat 13:59 Son Yorum: Damla
Döküman Endüstri Mühendisliği Mesleği Limon 0 65 09-04-2021 Saat 20:08 Son Yorum: Limon
Döküman Bilgisayar Mühendisliği Damla 0 94 16-03-2021 Saat 20:28 Son Yorum: Damla
Döküman Elektrik-Elektronik Mühendisliği Damla 0 91 16-03-2021 Saat 20:26 Son Yorum: Damla

Google Reklamları