şenol   13-07-2020 Saat 20:08
#1
Susuz kalınca vücudumuza ne olur

Dehidrasyon
Vücut ısınızı sabit tutmak, vücudunuzdan atıkların uzaklaştırılmasını sağlamak gibi.
Su vücudunuzdan ter, gözyaşı , her tuvalete gittiğinizde ve hatta nefes alırken bile bir miktar atılır.

SU EKSİKLİĞİ VÜCUDUNUZU NASIL ETKİLER?
Vücudunuzun yarısından fazlası sudan oluşur dolayısıyla eksikliği sizi farklı şekilde etkiler. Orta derecede su eksikliğinde kendinizi yorgun hisseder, baş ağrınız olur. Modunuzda değişiklikler olur ve konsantre olmakta zorlanırsınız.

Dehidrasyon nedir?
Dehidrasyon vücutta çok fazla su veya sıvı kaybedilmedi sonucu oluşur. Vücut, vücuduna aldığı sıvıdan daha fazlasını kaybediyorsa ortaya Dehidrasyon hastalığı çıkıyor.

Dehidrasyon tedavisi
Hafif veya az dehidrasyon kolay tedavi edilir. Ancak Dehidrasyon aşırı veya yüksek seviyelere ulaşırsa acil tıbbi müdahale gerektirir, hayati tehlike oluşturabilir.

SUSAMAK DEHİSDRASYON MU DEMEKTİR?
Evet ama panik yapmayın. Su içmek ihtiyacı hissedip bu ihtiyacı karşıladığınız sürece sıkıntı yoktur. Ancak daha yaşlı yetişkinlerde su içme ihtiyacı daha uzun zamanda oluşabilir. Bu yüzden su içme alışkanlığı edinmek size yardımcı olacaktır.

KİM NE KADAR SU İÇMELİ?
Eğer ishalseniz ve kusuyorsanız 4 litreden biraz daha fazla su içmelisiniz. Çocukların küçük oldukları için yetişkinlerden daha çok suya ihtiyacı vardır. Yaşlıların su ihtiyacını giderme süreci kontrol altında tutulmalıdır çünkü zamanla su içme hissiyatları körelir. Hamileler ve bebek emziren anneler normalden daha fazla su içmelidir.

ÇOCUKLARDAKİ SEMPTOMLAR
Bebekler ve küçük çocuklar size vücutlarında ne gibi değişimler olduğunu söyleyemezler ancak 3 saatten daha fazla idrarlarını yapmadılarsa ağızları kuru ve yapışkansa , ağladıklarında göz yaşı akmıyorsa, gözleri ve yanakları batmış gibi görünüyorsa hızlı nefes alıp nabızlar daha yavaş veya daha hızlı atıyorsa susuz kalmışlar demektir.

YETİŞKİNLERDEKİ SEMPTOMLAR
Susamış hissedip , ağınız kuruyorsa, günde 4 kereden daha az idrarınızı yaptıysanız ve bu idrar koyu renk ve ağır kokuluysa.

Bayılmışsanız, Nabzınız normalden daha hızlı veya yavaş ise, başınız dönüyor ve huysuz hissediyorsanız susuz kalmışsınız demektir.

GÜNDE 8 BARDAK İÇMELİ MİYİM?
Bu kuralın arkasında asla bir bilimsel araştırma yoktur. Ne kadar içmeniz gerektiğine vücudunuzu dinleyerek sizin karar vermeniz gerekli. Şöyle ki eğer bilemiyorsanız idrarınızı kontrol edin eğer rengi koyu ise içmelisiniz ancak rengi açık sarı ise sorun yok demektir.

ELEKTROLİTLER NE OLACAK?
Elektroliteler temel olarak tuzdur. Sodyum , potasyum , kalsiyumum birleşiminden oluşurlar ancak sinirlerinizden kemiklerinize kadar bileşenlerini oluştururlar. Eğer yeterince su içmezseniz tuvalete gitmeniz seyrekleşir. Bu da vücudunuzun elektrolitleri dengelemeye çalıştığını gösterir.

SPOR İÇECEKLERİNE İHTİYACIM VAR MI?
Neredeyse hiç yok. Temel olarak su, şeker ve tuz bileşimidir ve üst düzey atletlere ve maraton koşucularına göre dizayn edilmiştir.

Spor yaptığınızda günlük ihtiyaçlarınızdan daha fazla suya ihtiyacınız olmak burada esas amaç kalori yakmaktır. eğer günde 1 saatten fazla spor yapmıyorsanız anlamı yok.

AĞIZ YOLUYLA REHİDRASYON SOLÜSYONLARI
Su eksikliğiniz orta ve üstü dereceyse ve ishaliniz ve kusmanız yoksa su içmek size gerekeni sağlayacaktır.

Su, şeker ve tuz karışımlı solüsyonlar aslında daha çok ishali ve kusması olan çocuklar için uygundur

Ne zaman doktorunuzu aramalısınız?
Eğer ciddi su eksikliği emareleri gösteriyorsanız hemen aramalısınız.

24 saaten fazla süren ishal
Baş dönemesi, kafa karışıklığı ve bayılma
Enerjiniz yoksa
Siyah veya kanlı dışkı
Nefes darlığı ve nabız yüksekliği

DEHİDRASYONDA ACİL TEDAVİ
Ciddi dehidrasyonu en iyi hastaneye giderek tedavi edebilirsiniz. Doktorlar size uygun olan tuzları ve suyu damar yolunuzla serum olarak verirler çünkü zaten o kadar suyu ve tuzu ağız yoluyla alamazsınız.

ÇOK MU FAZLA İÇTİM?

İçebilirsiniz ancak bu çok fazla gerçekleşen bir surum değildir.
Böbreklerinizin halledemeyeceğinden çok su içtiyseniz o zaman hiponatremi diye bir şey yaşarsınız. Bu sodyum değerlerinizin çok düşmesi ve hücrelerinizin şişmesi demektir. Ölümcüldür ancak çok nadirdir.

SAĞLIKLI SU İHTİYACI GİDERMENİN İPUÇLARI
Eğer yeterince su içip içmediğinizi hatırlayamıyorsanız size bunu anımsatacak şeyleri günlük yaşantınıza sokun. Sabah termosunuza su doldurun. Her öğünde su için veya telefonunuza size saat başı su içmenizi hatırlatması için alarm kurun. Bazı kişiler yanında şişe taşımanın faydalı olduğunu düşünürler ve her zaman acıktığınızda önce su için çünkü insanlar açık ile susuzluğu birbirine karıştırıyor.


Ayrıca Suyun Faydalarını (Suyun Faydalarını ) Aşağıdaki Linkten İnceleyebilirsiniz

https://www.forumteams.com/konu-su-icmen...erdir.html
Son Düzenleme: 26-07-2020 Saat 13:36, Düzenleyen: Engin.

Fikrin rütbesi yoktur.
İfadeleri İptal Et?
  

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi