Konu Sahibi: Joker’s Grin, Kategori: Eğitim Kurumları, Mesajlar: 0 , Okunma: 39

KPSS Soruları Nasıl Çözülür?

#1
Döküman 
KPSS Soruları Nasıl Çözülür?

KPSS birçok sınav gibi test mantığına dayalıdır. Bu da sınava girecek kişilerin test çözme yeteneğinin yüksek olmasını gerektirmektedir. Her yıl milyonlarca kişinin girdiği ve sürekli başvuruların arttığı bu sınavda atama sayıları kısıtlıdır. Bunun için düzenli ve doğru bir şekilde çalışarak, rakiplerinizi elemelisiniz.

Test tekniğinden başarısız olmanın sebebi genellikle bilgi eksikliği olarak algılanmaktadır. Asıl sebebi soruyu doğru okumamak, doğru algılamamaktan ve soru stiline aşina olmamaktan kaynaklanmaktadır. Bu gibi problemleri aşmak içinde bol bol test çözülmesi gerekmektedir. Peki bu soruları nasıl çözmelisiniz?

♥ Türkçe sorularını çözmeden önce genel kavramları iyi bilmeniz gerekmektedir. Soruları çözmeye başlamadan önce “ana fikir, verilmek istenen mesaj, vurgulanmak istenen, en genel yargı vb” gibi kavramları iyi bilmelisiniz. Bu kavramların anlamını bilmezseniz KPSS Türkçe sorularını çözerken yanılma payınız çok olacaktır. Türkçe sorularında önce sorunun kökünü okumalısınız. Daha sonra hızlıca şıkları gözden geçirerek yanlış olanları eleyip en doğru sonuca ulaşmalısınız.

♥ Tarih soruları yorumlama yeteneği gerektirse de çoğunlukla ezber ağırlıklıdır. Bunun için bol tekrar ve sürekli test çözmeyi gerektirir. Okunulan soruyu doğru anlamalı ve şıklardan eleme yöntemi ile doğru sonuca ulaşılmalıdır.

♥ Matematik sorularını çözerken bazılarında uğraşmanıza rağmen sonuca ulaşamadığınız olur. Bu soruya tekrar döndüğünüzde, o soruya dair bütün işlemleri silmelisiniz. O çözüme dair işlemleri görürseniz aklınız o çözüme kayacak ve zaman kaybedeceksiniz.

KPSS soru çözme stratejilerine değinelim;

♥ Önce soru okunmalıdır. Soruda istenilene göre paragraf var ise incelenmelidir.

♥ Sorularda altı çizili olan yerlere dikkat edilmelidir. Sınavlarda altı çizili yerdeki mesaj dikkate alınmadığından birçok hataya düşülmektedir.

♥ Sınav anında şıkları eleme mantığını kullanın. Bu sizi en doğru şıkka ulaştıracaktır.

♥ Sınavın belli bir süresi olduğu için takıldığınız soruyu geçmeli en son o soruya bakmanız önemlidir. Bir soru takılıp onu çözmeye çalışırsanız vaktiniz yetmeyecektir.

♥ İşlem hatası yapmamak için acele edilmelidir. Anlık heyecanlar ve yetişmeyecek gibi düşünceler sizi strese sokar ve soruları çözerken hatalara düşebilirsiniz.

Bul
Cevapla


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
KPSS Kazanmak İçin Neler Yapmalıyız Joker’s Grin 0 56 31-01-2022 Saat 13:14
Son Yorum: Joker’s Grin
KPSS'ye Nasıl Çalışılır? Joker’s Grin 0 42 31-01-2022 Saat 13:12
Son Yorum: Joker’s Grin

Hızlı Menü:


Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

ForumTeams