ForumTeams

Kayıt Ol

Verginin Matrahı Nedir ?

Konu

Döküman #1
Verginin hesaplanmasında esas alınan değer ya da miktara matrah denir. Bu matrahın üzerine bir vergi tarifesi uygulanarak vergi borcu hesaplanır. Vergi matrahları iki çeşitte karşımıza çıkar. Ad valorem matrah (değer esaslı) ekonomik unsurların değerleri esas alınarak hesaplanır ve bu matraha belirli bir vergi oranı belirlenir. Örneğin bir kazançtan %20 vergi almak gibi. Spesifik matrah (miktar esaslı matrah) parasal değer düşük olan vergi konularında uygulanan bir matrahtır. Örneğin, pasaport harçları.

Vergi matrahı belirlenirken birtakım usuller dikkate alınır.

- Beyan Usulü: Bu usule göre, mükellef ya da vergi sorumlusu vergi matrahını kanunda belirtilen esaslara göre saptayarak vergi dairesine yazılı olarak bildirmektedir. Vergi dairesi sadece beyanname ile bildirilen matrahın doğruluğunu denetlemekle yetinmektedir.

- Karineler (Dış Göstergeler) Usulü: Bilinen değerlerden bilinmeyen bir değerin varlığını belirlemektir. Bu usulde mükellefin gelir ve servetinin ölçüsü olarak bazı dış belirtilerden yararlanılır. Örneğin, işçi sayısı, makine ve alet sayısı ise mükellefin vergi ödeme gücü belirlenir. Adaletsiz ve verimsiz bir usuldür.

- İdarece Takdir Usulü: Vergi matrahı vergi idaresince tek taraflı olarak saptanmaktadır. Takdir komisyonları Vergi Usul Kanununun öngördüğü hallerde ve belirttiği prosedüre göre matrahı saptamaktadır. Ayrıca ortalama kâr hadleri ile zirai kazançlar merkez ve il komisyonları da matrahın saptanmasına yönelik hizmetler görmektedir.

- Götürü Usul: Bu usulde de matrah idarece saptanmaktadır. Ancak karineler ve idarece takdir usullerinde olduğu gibi her mükellef için ayrı ayrı değil, yükümlüler gruplandırılarak yapılmaktadır. Bu bakımdan diğerlerine göre daha genel ve objektiftir. Gerçek olarak saptanamayan gelir ya da kazançlar bazı belirti ya da karinelerden yararlanarak tahminen saptanmaktadır.
Cevapla

Bir hesap oluşturun veya yorum yapmak için giriş yapın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor


Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
Döküman Verginin Ödenmesi KrALiÇe 0 28 24-06-2021 Saat 09:10 Son Yorum: KrALiÇe
Döküman Nedir Bu Corpus Callosum? BegonviL 0 60 12-04-2021 Saat 12:22 Son Yorum: BegonviL
Döküman Çöl İklimi Nedir? İşte Özellikleri Ve Bitki Örtüsü BegonviL 0 59 12-04-2021 Saat 12:19 Son Yorum: BegonviL
Döküman Erozyon Nedir, Nasıl Oluşur? BegonviL 0 91 15-03-2021 Saat 22:55 Son Yorum: BegonviL
Döküman Polye Nedir, Nerelerde Görülür? BegonviL 0 69 15-03-2021 Saat 22:54 Son Yorum: BegonviL
Döküman Öklid Geometrisi Ve Öklid Postulatı Nedir? Joker’s Grin 0 113 09-12-2020 Saat 19:47 Son Yorum: Joker’s Grin

Google Reklamları